V zájmu co největší informovanosti zemědělské veřejnosti vznikaly chovatelské spolky. Činnost těchto spolků se projevovala také pořádáním místních svodů, okresních hospodářských výstav i výstav národních, například v Praze, Kroměříži, atd., které byly součástí vlasteneckého hnutí v našich zemích. Nejdříve byly založeny chovatelské spolky na Kroměřížsku, Uhersko-Hradišťsku, Opavsku, na Hané a při šlechtických velkostatcích v jižních a východních Čechách.
Český strakatý skot
Do těchto oblastí začala být dovážena nejlepší chovná zvířata. Ze Švýcarska a Rakouska skot, z Německa a Anglie prasata. Velkostatky se vrhly na čistokrevné chovy, drobní zemědělci využívali možnost křížení svých zvířat s dovezenými zvířaty, která měla vysokou užitkovost.
Konsolidace chovu skotu Českém království začala okolo roku 1870, když Zemědělská rada začala bojovat proti divokým dovozům zahraničních plemen skotu a usilovala o vyšlechtění vlastních kvalitních plemen. V tomto období byl na Hané vytvořen základ pro vznik současného českého strakatého skotu, když byl zde domácí hanácký skot křížen s mohutnými býky červenostrakatého skotu, chovaného v okolí švýcarského Bernu, vznikl tak bernsko-hanácký skot. (F.N.)
Žádné komentáře:
Okomentovat