Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 26. září 2020

Zahnat děti z prázdnin rovnou do školy byla tragická chyba. Zahradníček komentuje

 

26.9.2020; 15:14   Zahájení školního roku začátkem září byla tragická chyba, která způsobila už nekontrolovatelné šíření koronaviru Covid-19. A nejen v České republice, ale téměř ve všech zemích. Nestalo se nic jiného, než že několik dětí, které se nakazily na prázdninových táborech  nebo při cestách s rodiči v zahraničí, přinesly nákazu do škol, a všechny nakažené děti Covid přinesly domů a do sportovních a jiných kroužků. 

Začátek školního roku neměl proběhnout hned po prázdninách, za houfování dětí. Alespoň 14 dní měly děti být doma v karanténě, a učit se na dálku. Takový je názor v zahraničí. Pandemie ve školách leckde začíná lomcovat s křesly ministrů školství. 

Někteří rodiče ovšem mají rozumu méně než děti. Vykřikují sice, že při pobytu s dětmi doma přijdou výdělek v zaměstnání, ale čas doma s dětmi moc netráví.. V pátek některé školy nechaly kvůli zmenšení nebezpečí nákazy děti doma na čtyřdenní karanténě (prodloužený víkend) - ale mnozí "inteligentní" rodiče pochopili karanténu tak, že děti celý den tahali po nákupních centrech a obchodech.

Že moc znalostí o šíření virů nemají rodiče se základním vzděláním, to se dá pochopit, bohužel znalosti vysokoškoláků o virech asi nejsou větší. Jinak by nemohli pořádat víkendové seznamování (mejdany), na kterých se koronavirus mohl náležitě množit. 

Koronavirus zasáhl i do sportu. Někde se to řeší zákazem utkání, někde šalamounsky. Do jámy lvové v Rumunsku vyrazili fotbalisté Slovanu Liberec. Bukurešťský tým byl totiž z velké části nakažen, a UEFA jako organizátorka Evropské ligy odmítá utkání odkládat - pokud některý tým nemůže kvůli nemoci nastoupit, kontumačně vyhrává soupeř. Rumuni nakonec jedenáctku složili z náhradníků, kteří ovšem byli Liberci vyrovnaným soupeřem a prohráli jen zásluhou nepřízně rozhodčích. Pravdou také je, že liberečtí fotbalisté ve strachu o vlastní zdraví k utkání nechtěli nastoupit, ale nakonec se nechali přemluvit funkcionáři a se sebezapřením utkání odehráli, neboť každé kopnutí v evropské soutěži plní pokladny klubů.
 
V české Fortuna-lize je problém nakažených hráčů zvyšován rozhodnutími hygieniků a vedení LFA. Příbram v zítřejším utkání proti Spartě údajně nastoupí se 7 náhradníky, většinou dorostenci. Ve středu sice museli hráči A-týmu do karantény, ale dnes je vše v pořádku, takže se hrát může. Smůlu měli v českobudějovickém Dynamu, tam ve středu nikdo nakažen nebyl, ale včera, v den utkání, byli nakaženi 4 hráči a jeden člen vedení. Utkání se hrát nesmělo.

 Je opravdu na pováženou chování profesionálních fotbalistů, kteří za platy mnohonásobně větší, než jsou platy jiných fyzicky pracujících lidí, nejsou schopni podřídit dobře placené práci své chování a vyhýbat se barovým a jiným davům, kde hrozí nákaza.

Ještě zmínka o počasí. V září se teploměr klesá k bodu mrazu téměř každý rok, ale kotrmelec provedený z pátku na sobotu není obvyklý. Rozhodně není vítaný. Jestliže v pátek vyráželi lidé do ulic v tričkách a kraťasech, dneska to je spíš na kožíšek.
Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.