Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 30. listopadu 2019

Pomník vlasovcům bych nepostavil. Zahradníček vzpomíná


Obec Řeporyje (dnes už prakticky součást Prahy) chce postavit pomník vlasovcům, kteří osvobozovali Prahu a zabránili krveprolití. Ruské orgány protestují.

Sedím nyní v místnosti, kde v květnu 1945 bydlel a měl štáb vlasovský generál. V domě a okolí se ubytovalo asi 100 vlasovců. V celé obci jich byly asi 2000. Byly mi 2 roky, nepamatuji si je, takže jde o vyprávění rodičů.

 Hned po příjezdu mě s voláním "Ty bolševik, ty partyzan," naložili na vůz a asi hodinu vozili po okolí. Děda, který strávil jako zajatec a legionář v Rusku 6 let, si s nimi dobře rozuměl. Prý to byli velmi inteligentní lidé, kteří za všechno dobře zaplatili.

8. května 1945 ráno 50 m od našeho domu generálův kuchař přesnou střelou do čela zabil esesáckého odstřelovače a večer vlasovská jednotka uspořádala na louce estrádu, kterou oslavovala konec války. Konec války byl i konec vlasovců, proto obrátili zbraně proti Němcům, kteří nedodrželi slib, nekapitulovali na západní frontě a nevrhli společně všechny síly proti Stalinovi.

 Na každodenní setkávání s vlasovci, co by batole, nemohu být hrdý kvůli tomu, jak se vlasovští důstojníci chovali po válce. Pomník bych jim nepostavil. Ti, co bydleli v naší obci, 10. května 1945 ráno zastavili nákladní auto s 30 neozbrojenými německými vojáky vracejícími se domů z fronty a všechny zavraždili. Potom zastřelili 2 své vojáky, kteří chtěli dezertovat (2 dni po válce!!!!) Vlasovci zamířili k Američanů, ale ti je nechtěli, takže skončili v nedalekém lágru Rudé armády, kde se každý večer ozývaly salvy.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.