Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 20. listopadu 2018

Po nepovedených oslavách 17. listopadu přišla zima. Zahradníček komentuje


Sníh se podle starých pranostik měl objevit na svatého Martina, ale posvícení bylo bez bílé peřiny. Napadl až s týdenním zpožděním, i tak však je to na listopad poměrně mimořádná událost. Protěžovaná meteoroložka Honsová sice na tento týden předpověděla silné mrazy, což zásluhou sněhové pokrývky by se mohlo stát, ale tato dáma obyčejně se mýlí. Podle dnešní předpovědi zítra má pršet a celý týden teplota nemá klesnout pod nulu.

Zima prý odlákala fotbalové diváky mírně prestižního boje České republiky a Slovenska. Mnohem víc se asi na prázdných sedmi tisících sedačkách v Edenu podílel pozdní začátek utkání. Chyběli zřejmě přespolní diváci. Musí se jednat o velkého fanatika, který dokáže několik hodin cestovat do Prahy pro to, aby se od 21. hodiny v mrazu díval na fotbal a potom zase několik hodin cestoval domů, když může všechno vidět doma v televizi, a v teple. Navíc utkání za moc nestálo. Slováci vedeni českým trenérem Hapalem začali dobře, ale měli vychýlenou mušku, český tým, nově vedený Jaroslavem Šilhavým, z ojedinělého protiútoku dal gól, který elán slovenského týmu utlumil. Žádné slavné české vítězství se nekonalo, musela stačit hubená jednogólová výhra.

Na druhé straně je asi lepší sledovat sport než politiku. Listopad býval vždy označován za smutný měsíc, vznikla o tom spousta lidových písní. V listopadu se udála několik událostí, které ovlivnily život českých zemí. Nemyslím jen ruskou revoluci 7. listopadu 1917, které se říkalo říjnová, můžu připomenout porážku českého stavovského povstání na Bílé hoře. O 17. listopadech 1939 a 1989 ani není třeba psát, s tím, co způsobily, se v listopadu právě potýkáme, a zřejmě dlouho budeme potýkat.

Letos se opět žádné oslavy nekonaly, jen několik pražských křiklounů vyšlo do ulic řešit, za dohledů kameramanů a pisálků, své komplexy. Důvod k pokřiku se našel v nějaké události v premiérově rodině. Řečníci z řad vysokých politiků opět předvedli, že jim jde lépe řečnění než přemýšlení. Takoví lidé mají obyčejně úspěch, to zná každý už ze školy. Ostatně, kolik lidí se dalo na politiku, aby pracovali pro stát a jeho občany? Pokud takoví jsou, tak jsou umlčeni a sedí někde v koutku, protože rozhodující slovo má agresivita, vyvolávání nenávisti, hledání nepřítele a rozdělování obyvatelstva. To hledání třídního nepřítele nám zůstalo z několika poválečných desetiletí. Dříve byli nepřáteli režimu lidé bohatí, dnes jsou nenáviděni lidé chudí.

Dříve bývaly ceny všude stejné, v každé vesnici proto mohl být obchod a hospoda, navíc několikrát denně přijížděly pojízdné prodejny s masem, zeleninou, přijížděly čistírny a jiné služby. Vesnické prodejny zanikly většinou na konci 90. let, hospody zanikají nyní. Dnes bohatnou města, chudne venkov. To se odráží ve volbách. Nelze se divit. Zatímco lidé ve velkých městech nevědí za jaké auto utratit peníze a co s volným časem a na jakou demonstraci jít, na vesnicích lidé nemají trápení s módou a politikou, protože volný čas tráví zajišťováním základních životních potřeb. Dovoz potravin z měst vzdálených 15 - 20 km, zajištění paliva, opravy budov. To vše je nemožné bez provozuschopného osobního auta. Zásluhou nedostatečného zásobování je po připočtení nákladů na dopravu pro obyvatele vesnic cena základních potřeb dvojnásobná. Veřejná doprava je nastavena na dopravu dětí do škol, pro dospělé nemá smysl. O víkendu autobusy nejezdí, vlaky jsou omezené.

Stýskají si šéfové pivovarů, "že na vesnicích klesají tržby, klesá odbyt piva a mizí hospody. Vesničané  chtějí jen nízkoprocentní levná piva, přesto pořád pijí méně a do hospod nechodí. Směšná cena 22 korun za půllitr desítky se jim v hospodě zdá vysoká, raději doma cucají lahvové ze supermarketu, za poloviční cenu, a že by šli do hospody na večeři, ani je nenapadne, a potom se diví, že hospody kvůli malé tržbě zanikají."

Lidé jsou všelijací, někteří velmi bezcitní, škodolibí a zlí. V poslední době, když se primitivům od novin podařilo rozšířit polopravdy a lži o zemědělských dotacích - Babišovo Čapí hnízdo nevyjímajíc - někteří duševně nemocní jedinci  se rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou, mstít se a zemědělcům škodit. Rozhodli se mstít na zvířatech. Nelitují například koupit balík hřebíků a nastrkat je do balíků sena či senáže. Nevadí jim, že zvířata s propíchnutými bachory trpí, než skončí jejich život na jatkách nebo v kafilerce. Tito lidé dokážou zabíjet krutým způsobem i jiná zvířata, dokážou napíchat jehly do uzenin a ty hodit psům nebo kočkám do sousedních zahrad. Dokážou vpravit do žrádla jed na myši. Je to k nepochopení, ale jsou takoví mezi námi. Kdysi mi vyprávěl kolega z výkupu, že k čističce obilí chodíval jakýsi člověk, který si tam bral odpad, ve kterém byla semena plevelů. Údajně to chtěl pro drůbež a papoušky. Později kolega zjistil, že to nebyl žádný chovatel, žádná zvířata mimo psa neměl, že to byl jen zlý člověk, který zrna plevelů v noci roznášel a házel lidem do zeleniny v zahrádkách.

Před několika dny se ve španělské Malaze konalo Mistrovství světa bagristů. Závodit se tedy dá ve všem možném. Zástupce České republiky Tomáš Sooky s bagrem Catelpillar se umístil na třetím místě.  Tato zpráva ve mně vyvolala vzpomínku na spolužáka, který býval - a dnes v 79 letech stále je - elitním bagristou (stále pracuje na plný úvazek). V roce 1968 ho objevila firma ze západu a od té doby  na veletrzích ve východní Evropě předváděl  její stavební stroje. Sám jsem to neviděl, ale vyprávělo se, že lžící velkého bagru dovedl otvírat a přenášet krabičku zápalek, aniž ji poškodil.

Josef Zahradníček  

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.