Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 17. listopadu 2018

Leninovy sochy na Ukrajině


Problém zvaný Leninovy sochy zaměstnává už dlouhou dobu ukrajinská města a vesnice. Během sedmdesátileté éry Sovětského svazu bylo postaveno i na Ukrajině obrovské množství  Leninových soch. Po pádu komunizmu a rozpadu SSSR přestaly být sochy vůdce světového proletariátu žádoucí. Po pěti letech samostatné Ukrajiny vyšel zákon o odstraňování komunistických symbolů.
Odstranění Leninových soch nebylo a není tak jednoduché jako v České republice. Jednat bylo na Ukrajině hodně soch a hodně lidí, kteří Lenina obdivovali, jednak odstranění soch není jednoduchá práce, jež je také doprovázena složitými administrativními úkony.

 Otázkou je také, co s odstraněnými sochami, které mnohdy jsou dobrým uměleckým dílem významných sochařů. Na Západě sochy diktátorů a jiných zkrachovanců většinou koupí výstřední sběratelé. Na  Ukrajině zatím takových moc není. Odstraňování Leninových soch částečně urychlila ruská anexe Krymu a vojenské spory s Ruskem. Sochy jsou odstraňovány, ale zůstávají mohutné podstavce.

Na to jak využít podstavec po Leninově soše v parku přišli ve městě Hrinorivka, kde na něj umístili sochu Panny Marie se čtyřmi andělíčky. "Tím jsme přišli o pěkné místo k opíjení, dříve jsme všechno povinně i nepovinně oslavovali u Leninovy sochy," komentuje jeden z obyvatel města, "chlastat u sochy Panny Marie se nehodí."Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.