Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 13. června 2016

Kozel Babiš jako zahradník. Zahradníčkovy úvahy.

Tuzemská demokracie si užívá Andreje Babiše jako populistu opravdu velkého formátu. Teď dokonce v souvislosti s policejní rošádou ministra vnitra chce Babiš odejít z vlády.

Zemědělské dotace dříve nikoho nezajímaly. Po informacích o stovkách milionů, které na dotacích pobírá Babiš, se začala veřejnost zajímat o to, čemu vlastně gigantické subvence do potravinářských kombinátů prospívají. Kvalitu potravin nezaručí, uvědomila si značná část spotřebitelů, která cíleně odmítá výrobky od firem Agrofertu.

Babišova funkce kontrastní látky se navíc neomezuje jenom na ČR. Článek ze sobotního vydání německého týdeníku Der Spiegel popisuje Farmu Čapí hnízdo, kterou si za evropské dotace postavil ministr financí, jenž je přitom odpovědný za správné čerpání těchto dotací. Novináři na příkladu vysvětlují, že zneužívání eurodotací - i jakýchkoli jiných peněz včetně státních - ve východní Evropě je klasika. Když se z hromady nějaká koruna ztratí, tak se nic nepozná. Věrní rádcové ve filmové pohádce byli příkladem. Tento film by si v západní Evropě měli občas promítnout, aby si nedělali iluze o české (a slovenské) poctivosti.

Konečně jsme se dočkali fotbalového Eura 2016 ve Francii. Dneska odpoledne čekají český tým fotbaloví virtuózové a iluzionisté ze Španělska. Nic horšího na úvod nemohlo trenéra Vrbu a jeho výběr malých českých fotbalistů potkat. Pokud zopakují matný "korejský výkon" z přípravy, bude ostuda velká. Lehkonozí Chorvaté budou stejně nebezpeční jako Španělé. Litoval jsem Slováky, že dostali hned v prvním utkání za soupeře kopyta z Wallesu. Slováky ten bezmyšlenkovitý řemeslnický fotbal soupeře tak vyděsil, že nebyli schopni ani pořádně faulovat. Ve fotbale sice prohráli, ale na tetování a děsivé účesy Slováci vyhráli.

Angličané a Rusové se na hřišti rozešli smírně, stejně tak v hledišti a na ulicích, kde si to fandové rozdali rukama a různým nářadím, i když některé zprávy hovoří o vítězství ruských chuligánů. Tak to by se za Brežněva stát nemohlo, protože za ruskou hranici by se dostal maximálně výběr prověřených úderníků v černých oblecích.

MNohé zemědělce i českou veřejnost zneklidňuje úbytek zemědělské půdy. Úbývá jí nejvíc v okolí velkých měst, kde obyčejně je půda nejkvalitnější. Města byla kdysi zakládaná v místech, která byla výhodná pro ochranu i pro obživu, to bylo na soutocích řek. V odlehlejších neúrodných oblastech by se vlastníci zemědělské půdy, ze které mimo placení daní nic nemají, rádi zbavili, ale úplně zadarmo ji nikomu dát nechtějí. Developeři však raději koupí m2 za 10.000 Kč v Praze než za 100 Kč někde na vesnici.

Prezident Zeman se zúčastnil vzpomínkové akce v Lidicích. Nebyl by to Zeman, aby při takové příležitosti nepronesl zemanovská moudra.  Napadl nejen  Vandasovu protikomunistickou dělnickou stranu, ale také župana banskobystrického kraje Kotlebu za to, že oslavuje slovenského politika Jozefa Tisa, jenž byl po válce popraven.

Letošní počasí nepřeje senoseči. Moc sice neprší, ale při teplotách do 20°C tráva schnout moc nechce, a tak tráva na loukách odkvétá a začíná stárnout a ztrácet kvalitu. Přerostlá tráva je i na příkopech, kde ji silničáři nestačí likvidovat, takže začíná zhoršovat výhled v zatáčkách a na křižovatkách. Zatím se zprávy a statistika o včerejších nehodách neobjevily, ale vzhledem k tomu, co jsem včera na silnicích viděl, bych se nedivil, kdyby byla opět hrozná.
Josef Zahradníček


PS.(Kněz Jozef Tiso byl na konci 20. let minulého století československým ministrem zdravotnictví, po Hlinkově smrti prakticky vedl Ludovou stranu, v roce 1938 ho čs. prezident Hácha jmenoval předsedou autonomní slovenské vlády, po vzniku Slovenské republiky se stal jejím prezidentem a poslal slovenskou armádu bojovat proti SSSR, později proti SNP.)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.