Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 3. června 2016

Dostane se Jan Švejnar na Hrad? Zahradníčkovy úvahy.

Letos se nám to počasí nějak zhlédlo v bouřkách a deštích, i když u nás jsou to jen deštíky - ale tak stálé, že senoseč prakticky není možná. A tráva roste jako divá. Vloni bouřky vůbec nebyly. Na západě Evropy už mají s vodou velké problémy, v Paříži už byly vystěhovány desetitisíce lidí, protože voda teče ulicemi.

Že by záplavy ve Francii, Švýcarsku a Německu byly předzvěstí nějakého velkého průšvihu při mistrovství Evropy ve fotbale, které se kvapem blíží. Jsou předpovídány útoky teroristů, jimž má čelit stotisícová armáda, policie a další bezpečnostní složky. Vyvolávání paniky přece patří k pracovní náplni novinářů, jimž hlavně záleží na odbytu jejich článků.

Bývalý známý čs. reprezentant ve fotbale Karol Dobiaš vsadil 1.000 Kč na celkové vítězství Německa (kurz 1:4,50). Má důchod 12.000 Kč, může si to dovolit. Já jako "velký odpůrce okázalého vlastenčení" věřím trenéru Vrbovi, že reprezentaci vyladí na vysoký výkon, a tak jsem vsadil 10 Kč na celkové vítězství ČR, při kurzu 1:100. Sázkové kanceláře mají žně.

Do předpokládané příští volby českého prezidenta chybí 2 roky, přesto už nyní je jí zabývá spousta lidí. Zdá se, že volební kampaň vyvolal současný prezident Zeman, který soustavně cestuje po krajích a mezi žranicemi ve vyhlášených regionálních restauracích pronese vždy nějaký populistický projev. Buď pro politiky nebo důchodce nebo pro mateřské školy. Se studenty se mu po získaných zkušenostech diskutovat nechce, ti mají nepříjemné otázky. A pisálkové v denících otravují občany články, jestli se najde nějaký schopný protikandidát, který může Zemana z Hradu vystrnadit.

Kandidaturu už ohlásilo několik lidí, s některými se počítá automaticky (např. Babiš, jenž však navrhl na prezidenta eurokomisařku Věru Jourovgou). Nejzajímavější  kandidaturu dnes oznámil Jan Švejnar, jenž se kdysi o Hrad rval s Klausem a prohrál až asi v 6. kole. Švejnar jde do voleb s cílem zbavit ČR Klause a Zemana. S tím souhlasím. Pokud se nezbavíme následků opoziční smlouvy a koketování s Kremlem, povedeme, za strachu ze všeho zahraničního, nenávistné vnitřní žabomyší války. Spekuluje se o tom, že o návrat touží také exprezident Václav Klaus, který by se se Zemanem jistě dělil o podporu komunistů, o jejíchž hlasy zřejmě chce usilovat zase "Bobo" Bobošíková. Kandidátů se zřejmě vynoří hodně, čímž se rozptýlí voličské hlasy, takže nakonec bude zase zvolen ten největší populista slyšící a reagující na hlas rozeřvané sobecké ulice.

Blíží se volby, takže se budou zvyšovat sociální dávky. Také důchody - jako obvykle, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Rok nebo víc se zase bude mluvit o valorizaci, důchodci se budou těšit, jak zbohatnou.Nakonec dostanou 40 korun a vláda bude oznamovat, jak se praštila přes kapsu.  V okamžiku zveřejnění zprávy o valorizaci důchodů totiž zavětří doktoři, učitelé, policajti a jiní státní zaměstnanci, co nikdy nebudou mít dost, a spustí rámus. Jedna věc je jistá; ať dostanou důchodci jakoukoli částku, politici si zvýší mzdy alespoň o desetinásobek této částky.

V předminulém příspěvku jsem lkal nad tím, že se v zahradách, na příkopech, parcích a veřejných prostranstvích jen likviduje bez užitku tráva, na které by si pochutnaly tisíce zvířat. K dalšímu lkaní mě inspiroval pohled na ojedinělý lán brambor, které právě prohrnoval traktor s pětiradličnou plečkou. Čerstvě nakypřená ornice přilákala spoustu ptáků, malých i velkých, aby čistili pole od  myší, housenek, plžů a dalších živočichů. Napadlo mě; čím se živí ptáci oblastech, které byly zatravněny? Pozemky, které dříve bývaly běžně orány, jsou porostlé trávou, která se mnohde ani nesklízí, jen se mulčuje. Ozelenění přece musí přinést změnu ve výskytu drobných živočichů a ovlivnit klima? Bohužel na světě je to tak zařízené, že chybné kroky člověka, zásahy do přírodních procesů, se projeví o několik generací později. Zatím končím k podobným úvahám o přírodě bych se ještě chtěl vrátit.

Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.