Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 17. června 2016

Poslankyně je mrtvá, brexit žije. Zahradníčkovy úvahy

Neměl jsem v úmyslu dnes psát článek, ale deštivé ráno a mrak nad celým Německem mi naznačily, že venku nebude vhodné - alespoň dopoledne - pobývat. Také mě rozesmutněla včerejší zpráva o vraždě britské poslankyně. To může udělat jen blázen. Nebo je to organizovaná akce - začátek nějakého převratu? V každém případě je někdo za britské protiemigrantské nálady, otevřený rasizmus a agresivitu těch méně rozumných zodpovědný.

Je jistě holou skutečností, že Angličany trápí skutečnost, že v Evropské unii nehrají první housle, že jejich názory jsou převálcovány  hlavně Němci a Francouzi. Ono na fakt, že ještě před devadesáti lety vládla Anglie půl miliardě lidí v koloniích (tolik má dnes EU) se nedá zapomenout ani novým generacím, které jen z vyprávění vědí, jak jejich předci byli předurčeni vládnout jiným rasám a národům. Kdysi jsem četl vzpomínky  českého studenta slavné univerzity v Oxfordu, který přiznal, že znalosti absolventů univerzity sotva dosahují úrovně maturanta českého gymnázia, ovšem jejich vystupování na veřejnosti, ke kterému je univerzita vede, je vystupování kolonionálního panstva.

Bitva o Británii, bitva o nejlepší fotbalisty na Britských ostrovech, se včera odehrála ve Francii a skončila šťastným vítězstvím Angličanů nad Wallesem. Fotbal jako řemen. To určitě nepotěšilo Slováky unesené euforií po vítězství nad Ruskem. Snad jeden bod v utkání s Anglií už by Slovensku dával naději na postup, ale vzhledem k formě Angličanů by jejich ztráta patřila k velkým překvapením.

Po milosrdné jednogólové prohře českého týmu se Španělskem a předvedené hře se mu mezi fotbalovými odborníky moc šancí nedává. A to je velká výhoda pro českou mentalitu. Čechům role favoritů nikdy nesvědčila. To je jistě i parketa trenéra Vrby, který nikdy nebyl zastáncem obranné hry, kterou jistě proti své vůli musel proti Španělsku naordinoval českému týmu, a ten ji plnil. Španělé jsou mistři světa. Španělská hra je založena na vynikající technice, temperamentu a preciznosti, vlastnostech, se kterými se čeští hráči setkávají výjimečně. Jakékoli dlouhé zpracování míče, pouštění míče do autu, odkopávání kvůli oddechu apod. Španělé okamžitě ztrestají.

Dneska podvečer čeká české fotbalisty chorvatský tým, který hraje typický jugoslávský fotbal z padesátých a šedesátých let. Rychlost, pohyblivost a balkánská zákeřnost budou největší překážkou pro české fotbalisty. Čeští hráči už se však nebudou muset tolik obávat pouštět se do hry na tělo jako Španělskem, protože i metry rozhodčích jsou jiné k týmům s hráči, jejichž ceny jdou do miliard, a  k týmům z východu Evropy, kde se v nejvyšších soutěžích hraje za minimální mzdu.

Babiš zmírnil řeči o odchodu ANO z vlády - určitě je nikdy nemyslel vážně - ale soptí jako sedmihlavá saň. Jeho oponenti získávají pořád víc a víc důkazů o různých nečestných praktikách jeho Agrofertu. V nebližších letech si na něj čeští státní zástupci netroufnou, a tak jedině západoevropský tisk může komentovat přesuny peněz z bruselské kasy do Agrofertu. 
Zahradníček Josef

2 komentáře:

  1. Vypadá to, že Vrba je ten poslední,kdo rozhoduje o sestavě a hře, hlavní slovo mají ti rozumbradove v pražském studiu

    OdpovědětVymazat
  2. Vrahem je zahradník.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.