Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 28. července 2011

Černé díry na peníze.

Sklizeň ovoce ještě je v nedohlednu, přesto se v tisku objevují zprávy o velmi nízké úrodě, způsobené jarními mrazy. Jsou nepříznivé oblasti, kde změny teplot na jaře způsobují pomrznutí kvetoucích stromů téměř pravidelně. Je-li tam ještě jílovitá nepropustná a podmáčená půda, je úspěchem, že tam ovocné stromy vůbec vyrostou, natož plodí.

V jedné takové jihočeské oblasti je soukromý zemědělec (lépe řečeno podnikatel v dotacích), jenž obdržel dotace na zasázení 100 ha ovocných stromů, z velké části broskví. Roční subvence na 1 ha je údajně pětkrát vyšší než částka za vypěstované a prodané obilí. Po pěti letech prý budou stromy zaorány. Peníze jdou z Bruselu. Jaký význam taková činnost má? Kde je logika?
Normálním lidem, kteří jsou nuceni šetřit všude, takovéhle plýtvání jaksi mozky neberou.

Africkým rohem začíná cloumat hladomor, 100 milionů lidí se snaží přežít. V ČR je polovina lidí ohrožena neschopností platit povinné výdaje a musí hledět na to, jak se staví dálnice pro zhýralé cyklisty a sází stromky místo brambor.

Socializmus EU připomíná předlistopadový socializmus v Československu. Vydáváním peněz. V takovém hospodaření za své berou řeči o neviditelné ruce trhu. Dříve například náklady na výrobu masa byly 40 korun, zemědělci ho prodali za 15 korun, stát jim doplatil 85 korun. Ty komunistické výdaje se zdají přece jen spravedlivější, protože vytvářely rovnější životní podmínky pro všechny. (fn)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.