úterý 15. dubna 2014

Hořice na Šumavě. Městys ČR.

Městečko Hořice na Šumavě (Höritz) (674 m) bylo od poloviny 19. století proslaveno velikonoční atrakcí, jíž byly Pašijové hry. Hořice na Šumavě leží vedle hlavní silniční trasy, která Český Krumlov spojuje s rekreačními osadami na břehu Lipenské přehrady, především s městem Horní Planá. Severně od Hořic vede železniční trať Kájov-Volary. 
Nejstarší zmínky o Hořicích jsou z roku 1248, kdy je drželi páni z Kosové Hory. Potom se dostaly k Vítkovcům, od nich k vyšebrodskému klášteru, který je držel až do roku 1848. Poutní kostel svaté Kateřiny, v dolní části náměstí, byl už v roce 1248 farní. Současná věž pochází z roku 1900, neboť původní věž musela po požáru být stržena.

Městečko bylo často postiženo požáry, které mu pravděpodobně daly český název Hořice. Středem náměstí se táhne úzký park, ve kterém je několik historických památek. Velice zajímavou památkou je kamenný pranýř z roku 1549, k němuž jsou připevněny dvě kamenné nádoby na odměřování zemědělských produktů. Hořice mívaly velice dobře vymyšlené a provedené zásobování vodou pitnou i užitkovou, k hašení, kterou bylo možno odebírat celkem ze sedmi kašen. V parku na náměstí je také jednoduchý hranatý pomník s německým a českým nápisem, poděkováním obce a starosty R.Paydla všem, co se zasloužili o největší hořickou zajímavost, proslulé pašijové hry. Tuto tradici připomíná také Muzeum pašijových her. 

Předtím, než byla na západním okraji Hořic postavena silniční přeložka, musela všechna vozidla zdolávat úzkou silnici přes svažité hořické náměstí. Mnohým řidičům-pamětníkům, kteří při zdolávání zasněženého hořického kopce seděli za volanty, pravděpodobně při vzpomínce ještě dnes  tuhne krev žilách.

Jižně od Hořic, na kopci zvaném Randlesberg, stávala od roku 1782 kaple Panny Marie Bolestné. Pod tímto vrchem byla v 19. století založena tradice pašijových her. V roce 1980 byla kaple zbořena.

Do roku 1938 žilo v Hořicích na Šumavě okolo 1200 obyvatel německých a 10 českých. Konaly se zde čtyři trhy za rok.

Jak už bylo výše uvedeno, největší hořickou atrakci byly pašijové hry hrané podobným způsobem jako v bavorském Ober Ammergau. Ve vnitrozemí začal o hry být zájem na konci devatenáctého století, kdy k Hořicím byla postavena železniční trať, která šumavské městečko přiblížila světu. Událost zaujala i průkopníky filmu, v roce 1897 pravděpodobně francouzští bratři Limièrové (někdy jsou uváděni američtí filmaři) natočili hořické pašijové hry na filmový pásek o délce dvě stě padesát metrů, což byl v té době nejdelší film na světě a první film natočený na českém území.

Hořice na Šumavě patří do okresu Český Krumlov. V současnosti žije v Hořicích na Šumavě 800 obyvatel. Součástí městečka jsou části: Mýto (Mauthstadt) (17 obyvatel), Provodice (Probolden) (1 obyvatel), Skláře (Deutschmansdorf)(42 obyvatel), Šebanov (Schöbesdorf)(37 obyvatel). 

Žádné komentáře:

Okomentovat