1. právník 11 hlasů,
2. filozof 10 hlasů,
3. ekonom 7 hlasů;
Takové pořadí je v minianketě Rozhledů. S větším odstupem za těmito povoláními jsou dělník, voják, historik, zpěvák, herec a jiná povolání.
Včerejší projev prezidenta Klause opět přesvědčil, jak původ, kvalifikace a dosavadní zaměstnání a politická příslušnost ovlivňují chování hlavy státu. Klaus nezklamal, má obavy o jednotu cynické vlády, nikoli o zbývajících 10 milionů občanů země. Sociální a právní cítění má u něho záporné hodnoty. Korupce mu nevadí, zato škrty pro občany se mu zdají moc malé.
Právnické a ekonomické vzdělání je sice obvyklé u hlav států, avšak v novodobé devadesátileté historii českých zemí je Klaus prvním ekonomem na Hradě. Bez toho, jak si v úřadu počíná a jak reprezentuje stát, by se asi většina obyvatel ČR ráda obešla, i když při výzkumu veřejného mínění, prováděném na objednávku profesionálními agenturami, sbírá soustavně vavříny. Klausův protikandidát v minulé prezidentské volbě Švejnar je také znalec ekonomiky, po zvolení asi by ji také upřednostňoval, ale lze pochybovat, že by jako prezident nemyslel na právo a etiku.
Ještě jsou v živé paměti novoroční projevy prezidenta Václava Havla, spisovatele a filozofa-amatéra. Havlovo správné místo bylo pouze na čele federálního státu, další dvě volební období, která ze setrvačnosti po roce 1993 strávil Hradě, neměla pro zemi význam. Vyhovovala těm politikům, kteří při privatizaci státního majetku nepotřebovali na Hradě mít někoho, kdo by jim byl schopen dokázat nečestnou hru. Havel v sobě nezapřel povahu estéta, více než na nějaké politické a ekonomické ideologii mu záleželo na tom, aby projevy byly kvalitními literárními díly. Odhánět básničkou vlky od kořisti je maximálně k smíchu. Jiný spisovatel, který by byl chopen dělat prezidenta, v zemi asi není.
Právníci zatím seděli na Hradě dva, Emil Hácha a Gustáv Husák. Oba byli prezidenty v dobách, kdy země byla pod dohledem cizí mocnosti, oba museli nedobrovolně opustit úřad, oba byli nemocní a oba krátce po sesazení zemřeli. Jinak mezi nimi byl velký rozdíl. Zatímco Hácha byl právník evropského významu a přijetím prezidentské funkce, v době pro zemi velmi těžké, se obětoval, Husák jako slovenský nacionalista a komunistický kariérista se na Hrad dostal zásluhou intrik (podrazů ve vlastní straně). Snad by se nyní na funkci prezidenta našel slušný a poctivý právník, ale nelze si představit, že by takový Sokol či některý absolvent plzeňské fakulty morálně se od Klause lišili.
Vojákem na místě prezidenta byl Ludvík Svoboda. Důstojná figura, která poslušně podepisovala, co jí bylo položeno na stůl. Omluvou může být věk a nemoc, i když Svoboda by jistě funkci jinak nevykonával, ani kdyby byl o 20 let mladší. Ještě předtím než ho nedočkavý Husák z Hradu vyhnal (za pomoci speciálně vytvořeného zákona) obětovala se křehká televizní hlasatelka Jaroslava Panýrková a za Svobodu přečetla novoroční projev. Odměnou pro jednu z nejlepších moderátorek všech dob byl vyhazov z televize.
Žádné komentáře:
Okomentovat