Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 6. května 2019

Zima se vrátila, dvojí kvalita jídla v EU zůstává. Zahradníček komentuje



6.5.2019; 14:07    Právě jsem se vrátil, nikoli z hradu, jak pravil Gottwald, ale z venku a konstatuji, že je tam zima jako v únoru. Nebo ještě větší. Severní polární vítr i v květnu prohání módu triček a kraťasů. Studený máj, v stodole ráj říkávali naši předkové. Pokud se toto přísloví letos splní, nebudou zemědělci vědět co s úrodou.  Chladné počasí a drobné srážky zřejmě připravují přírodu na vegetační explozi. Čas na napsání komentáře pro Náš venkov.

Netradiční nástavba první fotbalové ligy se už o prvním víkendu představila několika kotrmelci, s nimiž její vyznavači příliš nepočítali. Teplice doma, na svém parádním stadionu, utrpěly od Mladé Boleslavi porážku, jaká už dlouho v první lize nebyla. Osmigólový rozdíl naznačil zřetelně, že v Teplicích se něco děje. Snad to byl protest proti trenérovi nebo vedení klubu. Oblíbený kapitán teplického týmu Ljevakovič je zdrcen a očekává zrušení své smlouvy.

Rozhořčeni jsou příznivci  pražské Slávie, která ztratila dva body v Liberci a její suverénní náskok se ztenčil tak, že plzeňská Viktorie jí začíná šlapat na paty. V Plzni se osmdesát minut hrál fotbal v režii Jabloneckého Baumatu. Jablonečtí proti Viktorii úspěšně vyrukovali s tvrdou osobní obranou po celém hřišti a ujali se vedení Doležalem, takže 7 minut před koncem zápasu málokdo pochyboval, že si neodvezou vítězství.  Plzeňský trenér Vrba však předtím sáhl do rukávu pro trumf a na hřiště poslal Konžana Kayambu. Vrbova černá perla stav utkání obrátila a zničila perly jablonecké. Dvě Kayambovy nádherné přihrávky znamenaly dva góly v jablonecké bráně.

Chladné počasí na začátku května zahání lidi do tepla, kde je možnost sledovat staré filmy, jak se v mém případě stalo zvykem.

Tentokrát to nebyl film prvorepublikový, ale film poválečný, film z roku 1953, o kterém se po několika minutách sledování nedá pochybovat, že byl natočen na objednávku tajné bezpečnosti. Jeden z předchůdců Majora Zemana. Ubohý film, který měl ukázat epizodu studené války, jak by měla probíhat podle představ StB, by zřejmě neuspěl ani ve své době, kdyby v něm neúčinkovaly největší československé filmové hvězdy jako Jaroslav Marvan, Zdenka Baldová, Svatopluk Beneš, Josef Bek, Bohuš Záhorský, František Filipovský, Ladislav Chudík, Ladislav Boháč, Miroslav Homola, Jaroslav Vojta, Rudolf Deym ml. Zdeněk Dítě, Gustav Nezval, Jiří Bruder a další, a také mladá Lída Vendlová jako kladná hrdinka učitelka Mikulová. K čemu všemu se umělci museli propůjčit!

K sledování filmu a zajímavostí z 50. let jsem byl náhodně vyprovokován záběry z chebského nádraží, například porcelánovými tácky na stolech nádražní restaurace, knihou s nápisem Marx-Engels nabízenou trafikou na nástupišti jako četbu do vlaku  a dvojitou palubkovou lavičkou, která na českých nádražích k spatření už není, ale viděl jsem je na malých amerických stanicích jako upomínku na minulost železnice. Nádražní rozhlas vyzývá k ukončení nástupu do Orient-expresu, který jede přes Plzeň a Prahu do Varšavy. To byla pro mne novinka. Domníval jsem se, že Orient-expres je vlak pro nudící se boháče a jezdí mezi Paříží a Istanbulem. Zatím zde do vlaku nazvaného Orient-expres se hrne dav lidu prostého českého, v němž nechybí dva zákeřní přisluhovači amerických imperialistů (Záhorský a Beneš), aby si vyzvedli pod sedadlem propašovanou krabičku od cigaret Marlboro, ve které jsou pokyny jak vyhodit do povětří jednu československou přehradu. Film za každou cenu musel ukázat jací jsou zákeřní a zlí zápaďáci idioti. O zprávě pod sedačkou samozřejmě věděla vševědoucí StB, jejíž příslušníci jsou ve vlaku početně zastoupeni, spojky jim navíc dělají průvodčí, a chce odhalit, kdo si zprávu vyzvedne.

Státní bezpečnost neopomněla ve filmu připomenout jednu ze svých provokačních akcí. Kouzelník (Filipovský) se v plném kupé chlubí svým uměním tak, že prohlásí "zázrak v Čihošti a na dalších farách" za fušařinu. (Ta fušařina StB ovšem stála život faráře Toufara.)

Následuje série hloupých a trapných scén. I přes zastavení vlaku záchrannou brzdou přijede mašinfíra (Vojta) do Prahy včas a říká, že spěchal nikoli kvůli tomu, aby topič(Deyl ml.) chytil spoj domů, ale kvůli tomu, že si dal socialistický závazek.

Víme, že byli lidé, kteří tomuto filmu a podobným věřili. Ne všichni byli odolní propagandě a la Geobbels; "Stokrát opakovaná lež se stane pravdou." Na takové filmy povinně chodila školné mládež, studenti a dělnické pracovní kolektivy, promítaly se ve vojenských kasárnách a po venkově s nimi jezdila putovní kina.

Končí maturity a absolventi se mají dát do práce. Podle průzkumu se jich v prvním zaměstnání uchytí jen málo. Přicházejí s neobyčejně nadsazenými představami o svých schopnostech, jimiž stávající zaměstnance značně převyšují. Podle těchto představ čerství absolventi nechtějí pracovat v kolektivech, a když už, tak na vedoucí pozici a podle toho chtějí plat, jenž alespoň dvojnásobně převyšuje platy zkušených zaměstnanců. Na jejich stranu se staví jistá psycholožka, která požaduje, aby vedení firem absolvovalo školení, jak mladé absolventy přijmout a vyhovět jim. Podle šéfa jedné pražské firmy jsou pro něj absolventi pražských středních škol nepoužitelní, raději přijme někoho z venkova, nejraději z Moravy, kde jsou děti alespoň trochu vedeni k práci už v rodinách.

Se situací ve zdravotnictví se nechce srovnat moje myšlení. Podle statistiky ministerstva zdravotnictví letos platy lékařů překročí částku 84.000 Kč měsíčně a sester 42.000 Kč měsíčně. Tyto platy už jsou nad průměrem EU. Údajně  vysoké mzdy jsou na úkor rozvoje a vybavení zdravotnických zařízení. Přitom lékařů mimo Prahu je tragický nedostatek.  Dostat se na venkově k praktickému lékaři je téměř nemožné. Všichni mají obsazeno. U zubařů je to ještě horší. Ročně chrlí lékařské fakulty davy nových lékařů, kde ti lékaři jsou? Proč odcházejí do ciziny, když tam nemají lepší mzdové podmínky než v ČR?  Pamatuji doby, kdy začínající lékař měl několik let poloviční plat, co měl řemeslník nebo traktorista, přesto dělali svou práci dobře a obětavě.

Na závěr ledového květnového komentáře alespoň trochu politiky. Do boje proti dvojí kvalitě potravin a dalšího zboží vyrazila vláda Andreje Babiše (ANO). Chce nastavit podmínky pro to, aby si Češi mohli kupovat stejně kvalitní věci, jako se prodávají třeba v sousedním Německu.

Babiš minulý týden prohlásil, že dvojí kvalitu potravin považuje za skandální. Jsme skutečně popelnicí Evropy. V Evropě si myslí, že žijeme na kokosových palmách, že jsme méněcenní občané. Co se děje ve výrobě potravin, je skutečný skandál,“ prohlásil a postěžoval si, že někde mají děti čokoládu s vyšším obsahem tuku a cukru než děti z jiných zemí, ač se jedná o stejnou značku. Návrh proti dvojí kvalitě potravin v Evropském parlamentu neprošel, údajně mají lidé na západě (myšlena stará patnáctka zemí EU) jiné chutě než na východě EU. Babiš proto vyzývá k počkání na volby do EP a potom znovu proti dvojí kvalitě potravin vystoupit.
Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.