Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 17. března 2019

Jihočeská dechová hudba jako kulturní dědictví UNESCO

O to, aby tradiční jihočeská dechová hudba neupadla v zapomnění, neusilují Jihočeši, ale skupina Rakušanů z městečka Brand. Podle nich se jedná o kulturní hodnotu, která by měla být zapsaná jako kulturní dědictví UNESCO. S dokumenty k podání žádosti o zapsání do UNESCo bude veřejnost seznámena při hudebním festivalu, který se v městečku Brand bode konat 7. až. 9. června 2019.
Ladislav Kubeš

Jihočeskou dechovku za rakouskou stranu státní hranice dovážel především kapelník a hudební skladatel Ladislav Kubeš, jenž se i v dobách železné opony se svou kapelou zúčastňoval hudebních setkání v Brandu. Navázal velmi úzké kontakty s tamní lidovou kapelou, které věnoval 150 svých skladeb. Rakouští muzikanti si odkazu Ladislava Kubeše nesmírně cení, dokonce letos dali své místní kapele český název "Kubešovanka."

Skupina rakouských nadšenců, která usiluje o zapsání jihočeské dechovky do kulturního dědictví UNESCO má v současnosti 3645 dokumentů, jimiž chce dokázat originalitu jihočeské dechovky. Zapsáním do UNESCo se sice jihočeská dechovka nebude okamžitě hrát po celém světě, bude však lidstvo mít zápis, že v v jižních Čechách i v Rakousku působily dechové kapely ve speciálním jihočeském obsazení, které hrály speciálním jihočeským způsobem. V současnosti je i v jižních Čechách dechová hudba v útlumu, zůstává jen málo kapel, přičemž jihočeskou tradici respektují už jen některé, repertoár ostatních je zaplevelen komerčními popěvky pražskými a jihomoravskými.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.