Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 17. prosince 2018

Rychlé šípy mají dnes narozeniny

Před osmdesáti lety, 17. prosince 1938 se na zadní stránce časopisu Mladý hlasatel objevil první díl kresleného seriálu o Rychlých šípech, od Jaroslava Foglara. V krátké době se pětičlenná skautská skupina v čele s neomylně čestným Mirkem Dušínem stala idolem většiny mládeže.

 Mladý hlasatel byl brzy po nacistické okupaci zastaven, přesto jeho staré výtisky kolovaly mezi mládeží ještě několik desetiletí po válce. Byly sice po válce, v roce 1968 a po roce 1989, snahy obnovit Mladého hlasatele nebo vydávat kreslené Rychlé šípy v samostatných sešitech či knihách, ale dvakrát nelze vstoupit do stejné řeky. Už nikdy to nebudou ti dobří skauti Mirek Dušín, Jindra Hojer, Jarka Metelka, Červenáček a Rychlonožka a jejich zákeřný a zlý soupeř Bratrstvo kočičí pracky; Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš.

Pro dnešní počítačovou generaci mládeže už jejich příběhy a staré prostředí jsou asi nicneříkající. Nová vydání kreslených Rychlých šípů, která připravilo vydavatelství Albatros, sice jdou na odbyt, ale že by čestní Foglarovi hoši okouzlili mládež jako kdysi, lze pochybovat. Navíc se v napodobeninách původních Fischerových kreseb vyřádilo několik desítek kreslířů.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.