Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 16. prosince 2018

Na zvýšení svých platů se shodli politici všech parlamentních stran


Prezident Miloš Zeman v pátek svým podpisem ztvrdil růst platů vrcholných politiků v příštím roce. Po Novém roce se jim zvýší platy.  Základní plat řadového poslance vzroste o 6 500 na 82 400 korun , prezident si polepší o 21 700 na 274 500 korun měsíčně. Schvalovací procedura proběhla bez zádrhelů. Zkrátka když jde o plnější vlastní kapsu, odhlasují zákonodárci cokoli. 
Termín „základní plat je jen na uklidnění veřejnosti, protože pouze základní plat nečerpá téměř nikdo.Zákonodárci totiž mají funkce ve vedení výborů, komisí, podvýborů či parlamentních delegací a za to se jim zaručuje plat vyšší o další tisíce. A pak tu ještě máme takzvané náhrady, které zákonodárci čerpají (a to velice pečlivě a důsledně) na ošatné, telefony, dopravu, právní analýzy, ubytování a tak dále. I zde se jedná o položky v řádu desetitisíců korun. Když se to pak všechno sečte, vyšplhá se u poslanců a senátorů příjem nejméně na 100 tisíc korun za měsíc. 
  
Platy ústavních činitelů přitom měly původně vzrůst skokově o 20 procent, nakonec, aby však příliš nenaštvali běžné občany, si zvýšili platy o 9 procent. Byla to jen záplata, protože už se těší na další zvyšování za rok.

Platy vrcholných státních představitelů prý navazují na průměrnou výši platů ve veřejném sektoru. Koeficient, kterým se tato částka násobí, se nemění.
Lze si logicky domyslet, když poslanci bezproblémově hlasují pro zvyšování platů ve školství, bezpečnosti, hasičů a jiných státních zaměstnanců, hlasují bezproblémově vlastně pro zvyšování svých platů. 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.