Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 16. června 2018

Zelená je tráva a kde se dobře žije. Zahradníček komentuje


Počasí a fotbal by v Zahradníčkových komentářích měly chybět jen výjimečně. Počasí bude vždy nějaké. Můj spolužák říkával "Lepší nějaké než žádné." Protože lidstvo v dohledné době počasí ovládat nedokáže, můžeme jen sledovat, co nám příroda nadělí.

Kdo je trpělivý, seno vždy nějak usuší. Dospěli jsme do doby, kdy seno suší jen moc málo lidí. Není také pro co. Dobytek se chová jen ve velkovýrobě, která ho většinou pase a na usušení sena má velkovýrobní techniku. Jen moc málo lidí na venkově se zabývá chovem hospodářských zvířat. Tu a tam ovce či kozy kvůli tomu, aby vypásly zahrady, a tu a tam králíci kvůli chutnému a zdravému masu. Jinak zahrady ovládly sekačky, které nejméně jednou za 14 dní holí a žehlí trávníky. Rukama se pracovat nechce, kosa či lištová sekačka jsou nástroje minulých století. Dnes je moderní trávu shrabat a vyhodit jako odpad. Někomu nestačí ani hrábě. Nevěřil jsem včera svým očím, když jsem viděl usilovně trávník zametat koštětem. Co kdyby tam nějaký kousek trávy shnil? Co kdyby tam zůstal nějaký pavouček a upletl tam kousek pavučiny? Nebo se tam usadil mravenec?Zřejmě není daleko doba, kdy přírodní trávu nahradí tráva umělá, jako je tomu na fotbalových hřištích. To bude pohoda.

Fotbal se nyní hraje v Rusku, nikoli na umělé trávě. Naštěstí. Původní šampionát šestnácti týmů se rozrostl na třicet dva a v budoucnu bude prý čtyřicet osm. Zřejmě je to byznys, o jakém se normálním smrtelníkům ani nesní. Televize a internet ovládly svět. Stovky televizních stanic, kterým se silné konkurenci podařilo získat vysílací práva, rády zaplatí. Bohatí se jim to vrátí v reklamě, kterou během šampionátu vysílají.

Fotbal se rozšířil po celém světě, do popředí se dostávají reprezentace zemí, kde v dobách, kdy Československo bylo pravidelným účastníkem šampionátu, se ještě "házely auty vidlema." Dnes v Rusku chybí Češi i Slováci. Chybí i další tradiční středoevropští účastníci jako Rakušané a Maďaři. Střední Evropu zastupují jen zástupci dalšího tradičního účastníka Jugoslávie, a sice v Rusku hraje Srbsko a Chorvatsko. Nechybí tam jen Střední Evropa, nejsou tam ani takové fotbalové velmoci jako Itálie, Nizozemí, Skotsko, Irsko a jihoamerické Chile.

V prvním utkání Rusko porazilo Saudskou Arábii vysoko 5:0, přestože odborníci, například Jozef Chovanec v televizním studiu, tipovali vítězství Saudské Arábie. Po utkání ovšem bylo ruské vítězství zlehčováno slabým výkonem arabského týmu. Myslím, že Rusové svou kvalitu potvrdí. 
Vsadil jsem na vítězství Portugalska, ale brzy po zahájení utkání jsem poznal, že jsem udělal chybu, když nejlepší hráč utkání Portugalec Ronaldo  šel kopat penaltu a dal gól. Podle lhostejných pohledů hráčů obou týmů jsem usoudil, že sousedé z Pyrenejského poloostrova, jako světová elita, to perfektně sehrají, aby se svět pobavil, protože Maroko a Irán naděje na postup ze skupiny nemají. Výsledek 3:3. 
Daleko zajímavější byla dnešní plichta Argentiny s Islandem. Fotbalisté ze země Maradony si ani s Messim, jehož fotbalové kvality jsou nejméně na Ronaldově úrovni, nedokázali poradit s fotbalovým trpaslíkem ze země, která má méně obyvatel než Brno. 1:1. Senzace.

Nejen o fotbal se lidé zajímají. Tento týden nějaká agentura zveřejnila seznam českých měst v pořadí podle toho, kde se žije nejlíp. Vyhrály Říčany, město pár kilometrů od Prahy, druhá je uvedena Praha, třetí Černošice, rovněž u Prahy, na čtvrtém a pátém místě jihočeská města Třeboň a Trhové Sviny. Takové tabulky vypovídají maximálně o duševním pohnutí autorů podobných průzkumů. V tomto případě si zřejmě vytáhli některá data z pověřených obecních úřadů, aniž se na místě přesvědčili o skutečnosti. V diskusích to pěkně schytali. Například čtenář z Brna byl hrozně rozčílen, že na 5. místě jsou Trhové Sviny, které nemají ani jednu univerzitu a nemocnici, a Brno je až na 16. místě.

Zajímavá  je zpráva, že kdosi ve Francii usiluje o to, aby pařížská bistra byla zapsána do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Myslím, že o podobný zápis by se měly ucházet staré české hospody - věřím, že ještě nějaké jsou - protože české hospody bývalé II. a IV. cenové skupiny se ve světě nikde nenacházejí, a proto by měly být chráněny.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.