Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 9. června 2018

Královna Alžběta II. oslavila 92. narozeniny

Téměř slunečná obloha dělala kulisu vojenské přehlídce k oslavě 92. narozenin britské královny Alžběty II. Královna, ve světlo-modrém kostýmu, jela v kočáru tentokrát sama, protože její manžel, princ Philip, byl nemocen a zůstal doma. Při spatření královny jedno oko nezůstalo suché. V 21 letech, v roce 1947, slíbila, že bude poctivě sloužit britskému království. Od té doby je pevným symbolem Velké Británie.

Královna sice měla narozeniny 21. dubna, ale britská armáda je oslavuje vždy druhou červnovou sobotu. Královnu Alžbětu II. v dalších kočárech doprovázeli princezna Anna, princ Charles, jeho syn Wiliam a poprvé také princ Andrew, který organizoval jízdu. V dalších kočárech jeli princ Harry s  Meghan. Na čerstvou vévodkyni ze Sussexu byly také upřeny zraky diváků. Měla na sobě růžové šaty od venezulsko-amerického módní návrhářky Caroline Herrera.

Okolo 11. hodiny začala královským povelem tradiční vojenská ppřehlídka. Nejprve zazněla britská hymna. Královnin kočár přijel před před pomník padlých královských vojáků. Potom začala vlastní přehlídka, při které vojenské kapely hrály pochody. Letošní přehlídka byla ve znamení Coldstreamovy gardy, jednoho z pěti královských pěších útvarů. Jedná se o nejstarší pluk britské armády. Vojáci tohoto pluku nosí černé mědvědí čepice. 


Vyvrcholením přehlídky bylo odpolední představení královského letectva. Nad Buckinghamským palácem proletěly také letouny akrobatické skupiny Red Arrows a zanechaly za sebou na téměř jasné obloze pruhy sytě modré, bílé a červené barvy. Přelet královská rodina sledovala z balkonu paláce a nejvíce si přehlídku patrně užívali královnini pravnuci, kteří vášnivě mávali. Královna se usmívala na děti, v dobrém rozmaru sledovala stíhací letouny a celkově působila vitálně. 

  

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.