Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 31. března 2018

Pražská náměstí bez památek, ale jelen Standa žije. Zahradníček komentuje


Konečně se poslední den březnový oteplilo, i když do pořádného jara má počasí hodně daleko. Nad dlouhodobý průměr se teplota už dlouho nedostala.

Chladné počasí samozřejmě ovlivňuje vegetaci včetně trávníků fotbalových. Ne a ne se zazelenat. Kde nemají umělou trávu, tak přírodní během utkání rozhodně nezvelebí. Na Dukle si s tím snad nějak poradí, ostatně v Dejvicích je přece jen tepleji než na Vysočině. Včera  na Dukle hrála Olomouc a dala tam prvně po 14 letech gól, a nejen jeden, dokonce tři. Všechny dal Jakub Řezníček. Ten Řezníček, jehož se před několika léty v Budějovicích celkem rádi zbavili, neboť tehdy mu šlo lépe potulování po barech a hernách než běhání po trávníku. V Olomouci ho ubytovali přímo na stadionu, takže z tréninku se vyvléci asi nemůže. Že Řezníček dal 3 góly, tím mě vůbec nepotěšil, neboť jsem vsadil na vítězství Dukly, a ona po 14 letech s Olomoucí prohrála.

Na starých pražských náměstích to čas od času vře. Na Staroměstském se má po 100 letech objevit Mariánský sloup, který Franta Sauer s partou žižkovských opilců povalil v roce 1918. 100 let se proti vztyčení staré památky staví národní obrozenci, jimž pořád nahání hrůzu jména Habsburg či Rakousko, přestože s nimi Mariánský sloup nemá téměř nic společného. Jiné je to na Malostranském náměstí, kdysi Náměstí Radeckého. Stával zde totiž pomník významného vojevůdce maršála Václava Radeckého. Obnovení pomníku je na rozdíl od Mariánského sloupu v nedohlednu. Těžko pochopit myšlení vlastenců. Radecký byl Moravan, zapsal se významně do historie vojenství, ale pomník mít nesmí. S jiným nápadem na využití Malostranského náměstí přišla primátorka Krnáčová, rodačka slovenská, která chce pod náměstím postavit garáže. Lepší auta než maršál s práporem.

Jiný Slovák je v čele české menšinové vlády v demisi, a nepočínal by si špatně, kdyby nejednal s komunisty. Od nich samo sebou nemůže žádnou dobrou radu očekávat. Rozhodně mu nebudou radit spolupráci s EU, NATO a USA. Jejich nadějí stále je Moskva, a zřejmě KSČM je Putinovou pátou kolonou.

Babiš se opět prosadil v Bruselu. Nikoli osobně, ale prostřednictvím svých uzenářských výrobků, konkrétně "Pražské šunky" vyráběné v jeho uzenářském podniku "Kostelecké uzeniny."  Způsob výroby Pražské šunky, který zavedl v 70. letech minulého století Masokombinát Písnice, byl v Bruselu uznán jako jediný možný pro značku Pražská šunka. Písnici Klaus zprivatizoval a rozprodal, takže Pražská šunka nyní vyráží do světa z Babišových jatek ve Studené a Kostelci.

Více než šunka patří k jarním potravinám  jehněčí maso. Vzhledem k tomu, že počet ovcí v českých zemích rok od roku klesá, rodí se i méně jehňat a jejich cena stoupá. Došlo to tak daleko, že výhodnější je dovézt jehňata z Nového Zélandu, která jsou levnější než česká. Ta novozélandská odebírají hlavně restaurace.

Ovcí ubývá také kvůli umělému šíření a  množení vlků. Proč se stal vlk módním zvířetem v celé střední Evropě, je záhadou. Dvě stě let tady vlci nikomu nechyběli, najednou to vypadá, že nebude existovat les bez vlka. O tom, kolik ovcí vlci roztrhali, se psát a diskutovat nesmí. Ochránci přírody jsou na koni, na ně je slabá vláda i prezident.

Prezident si bude moci v Lánech pohladit jelena Standu, který na Kvildě napadl návštěvníka obory. Že zvíře napadne člověka není neobvyklé. Když se tak stane, okamžitě je agresor utracen. Tentokrát se tak nestalo a jelení zabiják dostal milost, aby příště se do někoho opřel pořádně. Údajně 30.000 lidí podepsalo petici na jeho záchranu. Pochybuji, že mezi signatáři jsou chovatelé hospodářských zvířat, kteří se zvířaty denně přicházejí do styku a mají zkušenosti s tím, jak jsou zvířata agresivní. Nejen divoce vypadající býk, kanec, beran jsou pro člověka nebezpečím.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.