Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 2. dubna 2018

Pohoří na Šumavě: Příští rok chrám P. Marie vstane z trosek

Velké plány vyhnanců z Pohoří na Šumavě dostávají reálnou podobu. Podle předsedy společnosti pohořských rodáků Ericha Altmanna je vypracován projekt obnovy barokního chrámu Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě.Bude postavena věž a kostelní loď bude zastřešena. Veřejnost bude s plány seznámena při dnešním (2. dubna 2018) setkání v Pohoří, kde se bude konat velikonoční pouť. 

Obec (městečko) Pohoří na Šumavě (Buchers) byla v roce 1945 vysídlena a do roku 1989 byla ve zcela nepřístupném pohraničním pásmu. Vyhnanci si postavili napodobeninu kostela na rakouském území, těsně u státní hranice. Neudržovaný barokní kostel se zřítil 30. května 1999. Po otevření hranic usilují vyhnanci a jejich potomci o obnovu kostela.

Obnova kostela v původní podobě je schválena a podporována Evropskou unií, která by  částku 2,8 milionu eur měla převážně uhradit. Zájmy EU ovšem nejsou jen náboženského charakteru, takže kostel po zastřešení bude sloužit nejen ke konání bohoslužeb, ale také jako koncertní sál a přednášková a výstavní síň.

Součástí projektu je vybudování cest do jedenácti míst v okolí, kde do roku 1945 bývaly obydlené osady. U cest mají být odpočívadla a informační tabule, s popisem historie daných míst a celého území. Jedná se o místa, kde v minulosti bývaly sklářské hutě a kde se sklo malovalo. Malované svaté obrázky na skle totiž proslavily zdejší obyvatelstvo.

"Pokud bude projekt předán do konce května 2018, bude z 85 procent financován Evropskou unií," říká předseda společnosti vyhnanců, která má 60 členů. Zbytek by podle Bohumila Koutného měl být uhrazen ze sbírek a ze zisku pohořské fary, která slouží jako penzion.

Projekt obnovy chrámu Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě bude představen na Velikonoční pondělí 2. dubna 2018 po mši v 15 hodin. Návštěvníci jsou zváni na velikonoční pouť a na farní kávu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.