Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 20. listopadu 2015

Pře 40 lety zemřel diktátor Franco

Před 40 lety, 20. listopadu 1975, zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Voják, jenž v osmnácti letech se stal generálem, byl neomezeným vládcem Španělska plných 36 let (1939-1975).

V roce 1931 se postavil na stranu pravicových skupin, které nesouhlasily se zřízením republiky. Tu se pokusily SVRHNOUT, což přerostlo v občanskou válku. Po odchodu mnoha generálů se Franco stal vůdcem ultranacionalistické fašistické strany, která za podpory Německa a Itálie sváděla boje s obhájci republiky podporovanými Sovětským svazem, Mexikem a interbrigádami z celého světa. V roce 1939 Franco vítězně ukončil boje a prohlásil se za vládce (El Caudillo) Španělska. Povolil jen jednu politickou stranu, která vznikla z monarchistické strany a fašistických stran.

Franco nesnášel komunisty a podobné levicové odpůrce, které nechával popravovat a posílat do koncentračních a pracovních táborů. V zemi bylo 190 koncentračních táborů, ve kterých podle odhadu zahynulo až 400.000 lidí. Už na začátku 2. světové války Franco prohlásil Španělsko jako neutrální stát, takže do bojů světové války nezasáhl.

V roce 1950 změnil extrémní formy autoritářské diktatury na pluralitní systém. Franco byl tvrdým odpůrcem komunistů, čímž si vysloužil podporu USA. Španělsko bylo přijato do OSN a NATO. V roce 1960 Španělsko odstartovalo progresivní hospodářský rozvoj. Před smrtí Franco obnovil monarchii, jejímž vládcem se stal král Juan Carlos, a navrhl demokratickou ústavu. Ta byla schválena všeobecným referendem. Od té doby je Španělsko tradiční evropskou demokracií.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.