Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 20. července 2014

Vědci se bojí hladomoru, zvyšují výnosy pšenice.

Čeští výzkumníci vyvinuli takzvanou chromozomovou strategii, která umožňuje poznání pšeničného genomu. To výhledově nabízí šlechtění výnosnějších odrůd plodiny, která živí třetinu nestále přibývajícího lidského pokolení: na světě bude brzy osm miliard hladových krků. 

Lidstvo se ocitlo na prahu šlechtitelské revoluce, neboť získalo přístup ke klíčové dědičné informaci pšenice. K zásadnímu objevu, jemuž časopis Science věnuje hned čtyři studie, přispěli vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a z Centra regionu Haná.

Žádná jiná zemědělská plodina se nepěstuje na tak velké ploše jako pšenice. Zemědělci ji každoročně vysejí na 215 milionech hektarů. Se sklizní 700 milionů tun stojí pšenice za kukuřicí a rýží na třetím místě. Je však oproti nim bohatší na bílkoviny, a tak obě plodiny v produkci bílkovin trumfne. Oproti mnoha dalším zemědělským plodinám má pšenice i tu výhodu, že jejích 25 tisíc odrůd dává dobrou úrodu za velmi různorodých podmínek.

Znalost takzvaného genetického plánu usnadní vývoj molekulárních značek (markerů), na nichž jsou založeny nové metody šlechtění využívající metody molekulární biologie a genomiky. To představuje významný krok k dosažení konečného cíle Mezinárodního konsorcia pro sekvenování genomu pšenice (IWGSC), jímž je úplné přečtení dědičné informace. Ta je u pšenice, jež vznikla ze tří planě rostoucích travin, pětkrát větší než u člověka. Díky metodě vyvinuté v ČR by se tak mohlo stát do tří let.


Celý projekt, na jehož konci jsou nynější čtyři přelomové články, trval něco přes dva roky. Podílelo se na něm 37 laboratoří z konsorcia IWGSC, ale hlavní podíl měly tři. Tři klíčové laboratoře: Praha, Norwich, Mnichov. Odkaz

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.