Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 13. dubna 2014

Černobílý Masaryk (5).

Masaryka známe z černobílých fotografií. Možná že existuje barevná fotografie či barevný obraz TGM, ale barva bylo zřejmě to, čím se chtěl lišit od tehdejších pestrobarevných monarchů. Je to hodně příznačné, černobílý byl i Masarykův život. Masaryk pečlivě dbal o svou tatíčkovskou pravdu. Pokud se ji někdo pokusil  zpochybnit, byl - a je doposud - umlčen a obviněn z pomluvy.

Čechoameričan Emanuel Voska  v USA vybudoval pro Masaryka velmi účinnou soukromou zpravodajskou organizaci s informátory v neutrálních, spojeneckých i nepřátelských zemích (do roku 1917 byly USA neutrální, tedy její státní příslušníci se mohli pohybovat po všech válčících zemích).

Mimo značných částek pocházejících ze špionážní činnosti a ze sbírek mezi českými a slovenskými krajany v USA měl TGM příjem z docentury v King’s College při londýnské univerzitě a ještě dostával 2000 dolarů měsíčně, které mu Charles Crane, poradce amerického prezidenta Wilsona, tajně posílal přes třetí osoby. (Tehdejší dolar měl kupní sílu dnešních asi 100 dolarů.)

O Masarykových tiskových lžích se objevily pochybnosti. S Masarykovou protihabsburskou propagandou hodně zahraničních Čechů nesouhlasilo. Tito lidé však se okamžitě stali terči útoků Masarykových agentů.

Když vydavatel a redaktor chicagského Vesmíru František Iška se pokusil uvést na pravou míru Masarykovi lživé informace o teroru Habsburků proti Čechům, nechal Voska ve Vídni a Praze vyrobit falešné dokumenty o tom, že Iška je placeným agentem rakouské vlády.

Jestli v zimě 1916-1917 si Masaryk něco nepřál , tak to bylo uzavření míru, o které se nový císař Karel snažil. To u Masaryka a Beneše vyvolávalo přímo děs. Nezajímaly je ani údaje o počtech mrtvých a raněných, které překonávali všechno, co dosud historie světa znala. Masaryk houževnatě šel za svým cílem. Náhlý konec války ohrožoval jeho plány. Zdroj:T. Krystlík

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.