Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 29. března 2013

Benešová postřelila generála, který prezidenta obvinil z vlastizrady. / Na cestě k Mnichovu (6).


Poslední schůzi prvorepublikového generálního štábu v roce 1938 svolal armádní generál Syrový. Na této schůzi generálové Rychtrmoc, Kryštof a Zmek vystoupili ostře proti Benešovi a žádali ho, aby jim ukázal spojence, o kterých tolik mluvil po celé roky, že nám v době nebezpečí přijdou na pomoc. Obvinili Beneše z vlastizrady.

Edvard Beneš a Hana Benešová.

Po Mnichovu 1938 Voskovec s Werichem měli šaškovské vystoupení v jičínské Sokolovně, kde si kupletem „Konec je té naší vojenské slávy“ dělali posměch z československé armády. Tehdy je národovci hnali z pódia až na nedaleké vlakové nádraží a házeli po nich kameny.

Na posledním prvorepublikovém setkání Beneše s generály byla přítomná Hana Benešová, která vytáhla z kabelky dámskou pistoli a střelila po Zmekovi. Byl zasažen levý hrot plíce. Vystřelit na Benešovou Rychtrmocovi zabránil generál Homola.

Po uzdravení žil Zmek v ústraní a do ničeho nestrkal nos, neboť viděl marnost nad marnost a pozbyl zbytek důvěry, že pravda zvítězí v tomto státě, kdy nám vládnou zednáři ve službách jejich vůdce Beneše. Generál Zmek v roce 1943 zahynul v koncentračním táboře Oranienburg, když se dostal na seznam odbojářů, později gestapem vypátraný, aniž by se do odboje zapojil.

Na další účastníky bouřlivé schůze Beneš nezapomněl. Generál Rychtrmoc byl začátkem roku 1946 popraven. Generál Kryštof byl uvězněn v Kartouzích jako retribuční vězeň.
(25.3.2013 MUDr. Jaroslav Lhotka, CSmagazin)
 Další stránka

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.