Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 23. května 2011

20 let ústupu českého zemědělství.

Hrubá zemědělská produkce v roce 1989 dosahovala 108 miliard korun, v roce 2009 (oceněná v cenách roku 1989) byla jen 74 miliard korun. Statistika je neúprosná, ať se to líbí, nebo nelíbí.

Živočišná výroba se za 20 let snížila téměř o 30 miliard korun na 35 miliard korun. V roce 1989 se na území České republiky chovalo 3,5 milionu kusů skotu, do roku 2009 se jeho stavy snížily na 1,35 milionu, počet krav klesl z 1,2 milionu na 550 tisíc kusů. Prasat v roce 1989 bylo 4,8 milionu, dnes je 1,9 milionu. Výroba mléka klesla ze 4,9 milionu litrů na 2,7 milionu. Na méně než polovinu se během dvaceti let snížily také počty ovcí. Zvýšily se pouze počty koní. Ty však pro zemědělství mají význam jen jako spotřebitel krmiv a uživatel pastevních ploch.


Rostlinná produkce v roce 1989 představovala 45 miliard korun, v roce 2009 pak 39 miliard korun. Přibližně o čtvrtinu, na 2,5 milionu hektarů, se snížily osevní plochy zemědělských plodin. Obilovin je zaseto o deset procent méně než v roce 1989. Tradiční středoevropské plodiny, jako jsou brambory, cukrovka, luskoviny, jeteloviny, len, pícniny aj. prakticky z polí zmizely. Tyto plodiny nahradily řepka (3x více než v roce 1989), pastviny nebo neužitečné (mulčované) travní porosty.


Čecháček-postkomunista je s vysvětlením tohoto stavu hotov rychle: "Může za to EU." Proč v jiných zemích dochází k poklesu zemědělské výroby téměř neznatelně? Západní imperialisté si zasedli jen na Českou republiku? Nebude příčinou drahá velkovýrobní struktura zemědělství, která potřebuje neustále dosahovat zisk? Není hlavním viníkem ten, kdo na počátku 90. let upřednostnil privatizaci a transformaci a obnově slušného zemědělství zabránil? (fn, 23.5.2011)

4 komentáře:

 1. Je to fakt, že zlá EU chce u vidiny svých zisků zlikvidovat české zemědělství, jehož produkce je cca 1,5 % zemědělské produkce celé EU 27. Stará EU 15 má podíl na produkci cca 88%. Ono to je nejjednodušší svádět všechny problémy na jiné, ale kde je sebereflexe a pohled do vlastních řad AK? Jen poznámka, bez privatizace by nemohlo dojít k obnově slušného zemědělství, ale ta transformace z JZD na ZD a pak na wAS, to byl podvod a tunel a nové okradení oprávněných osob.

  OdpovědětVymazat
 2. Kolik stála zemědělská produkce státní pokladnu v r. 1989 (dotace, jiné cenové podpory, danové úlitby)ve zločinem vzniklých JZD, SS hospodařícím s nakradeným majetkem na nakradené půdě?

  Neví někdo, kolik z té produkce vytvářeli samozásobitelé, záhumenkáři? Údajně nejkvalitnější produkci vytvářeli ,,záhumenkáři", kteří vykrmovali býky.

  A co devastace životního prostředí tvrdou chemizací a vytrávení drobné zvěře - myslivost?

  Kdo UKRADL, snědl zvěřinu a měl požitky z myslivosti v ukradených honitbách?
  A kam se ta zvěřina dodnes ztrácí i z nepronajatých pozemků?

  OdpovědětVymazat
 3. Ta privatizace zemědělství byla neuvážená. Bez dotací se nedalo hospodařit nikdy. Kdyby tehdejší JZD a statky nebyly politicky ničeny, měly takové podmínky jako zemědělci v jiných zemích a bylo jim umožněno předvést, co umí, určitě by nebyly zničeny všechny. Tehdy na to měli lidi. Měl dostat možnost trh, nikoli ideologie.

  OdpovědětVymazat
 4. Nebude. Za 98% likvidace ceskeho zemedelstvi muze "privatizace" zpracovatelskeho prumyslu
  po cesku. Pokud SRN zpracovava mleko u cca
  10 zpracovatelu o kapacite 0,6- 6,4 mld l
  /samotne Bavorsko - 8 mld l-3 zpracovatele, DK 5,6 mld 6 zpracovatelu, z toho MD foods-dnes Arva v DK 4,8 mld l,celkem 7,36 mld l v 18 zavodech!/a CR na produkci 3 mld l mleka privatizovalamlekarny na 131!!! zpracovatelu,neda se mluvit o blbosti, ale jednoznacne o zameru. Dnes zbyva cca 50 zpracovatelu, povetsine zahranicnicha Babis a rolnici jen v mlekarenstvi ztratili/primo nebo neprimo/ cca 30-40 mld Kc!

  OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.