Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 23. května 2011

Dukla se vrací. Po 17ti letech návrat ligového fotbalu Na Julisku.

Po 17ti letech se do české nejvyšší fotbalové soutěže vrací Dukla Praha, v minulosti jeden z nejúspěšnějších českých týmů. Dukla hraje domácí utkání v Praze Na Julisce.


Stadion Juliska patří armádě, která se o něj velmi dobře stará, což je na první pohled patrné. Bez fotbalu by ale nebyla Juliska, tím čím je. Dukla Praha jako soukromý subjekt a akciová společnost se v květnu 2011 vrátila do prvoligového fotbalu.


Původní název Dukly zněl ATK – Armádní tělovýchovný klub. Vznikl v roce 1948 z armádní jedenáctky reprezentačního mužstva fotbalistů ve vojenské základní službě. Toto mužstvo nehrálo pravidelně, nastupovalo většinou jen k mezinárodním zápasům s týmy jiných armád. Při reorganizaci fotbalových soutěží v roce 1948 ATK vyhrál kvalifikaci. Hrál na Strahově. Tehdy ještě neexistovala jiná armádní sportovní střediska a tak všichni fotbalisté nastupující vojenskou základní službu (ligoví, divizní a často i z nižších soutěží) přicházeli na Strahov.


V roce 1953 se z ATK stala ÚDA – Ústřední dům armády Praha. Přibližně do té doby spadá také vznik dnešního už tradičního dresu: tmavě červený dres se žlutými rukávy a žlutým límečkem nebo lemováním u krku, žluté trenýrky a červenožluté stulpny. V tomto roce ÚDA, v níž byli soustředěni hráči pro reprezentační tým, se stala poprvé vítězem ligy. Začátkem 60. let všechny vojenské kluby dostaly název Dukla. V roce 1960 se Dukla Praha přestěhovala na Julisku a začalo její nejslavnější období. V letech 1961 – 1964 získala čtyři mistrovské tituly v řadě. Celkem jich získala jedenáct.


Nové společensko-ekonomické podmínky po listopadu 1989 se samozřejmě promítly také do sportu a tím pádem i do fotbalu. Sport, dříve notně dotovaný státem, si musel shánět finanční prostředky sám. To se v Dukle, předtím závislé na státu, nedařilo. Hráči neodolali finančním podmínkám, které nabízely jiné kluby. Tým se propadal až k sestupu do 2. ligy.


Ekonomická situace Dukly Praha byla tak špatná, že nedovolila hrát ani druhou ligu. Druholigovou soutěž nakonec Dukla získala fúzí s 1. FC Příbram a hned v první sezóně druhou ligu suverénně s obrovským náskokem vyhrála. Po třech sezónách byla tedy Dukla opět v první lize. Tu však nezačala hrát na Julisce, ale v Příbrami. Z názvu klubu nejdříve vymizelo jméno hlavního města a tým startoval pod názvem FC Dukla a. s. Nakonec zmizel i tento název a dnes už málokdo ví, že současný příbramský prvoligový fotbalový klub má základy ve slavné Dukle.


Po odchodu ligového týmu do Příbrami, Praze Na Julisce zůstalo osm mládežnických celků, které nesly stále tradiční název Dukla Praha. Vedení mládeže pak na jaře roku 1998 založilo občanské sdružení FK Dukla Praha a prostřednictvím delimitační smlouvy se oddělilo od FC Dukla a. s.


V roce 2001 došlo ke spojení FK Dukla Praha s Duklou Dejvice, která hrála soutěž dospělých. Klub, po dvouletém působení v páté nejvyšší soutěži, v sezóně 2002/03 sestupuje do I. A třídy. V této soutěži krize Dukly vrcholila a »A« mužstvo se po podzimní části sezóny potácelo nad pásmem sestupu.


V zimní přestávce ovšem došlo k výraznému zvratu. Do FK Dukla Praha vstoupil silný ekonomický partner, objevili se kvalitní hráči. Mužstvo bez ztráty bodu prošlo soutěží a otáčí kormidlo svých dějin. K významnému posunu došlo před začátkem ročníku 2007/08. Po deseti letech amatérského fotbalu majitel klubu Jakubčovice nově vzniklé akciové společnosti FK Dukla Praha zajistil profesionální licenci. Po tříleté účasti ve 2. lize se tedy na Julisku vrací prvoligový fotbal.


Vzhledem k tomu, že Na Julisce, i při úpadku fotbalu dospělých, působila řada výborných trenérů a obětavých funkcionářů, lze předpokládat, že Dukla bude oživením Gambrinus ligy. Otázkou jsou počty diváků. I v dobách největší slávy se Dukla netěšila přízni Pražanů, nesla si pověst protekčního státního týmu, jímž byla na počátku 50. let. Velké přízni diváků se naopak těšila na cizích hřištích, hlavně v zahraničí. (R.Fischer, 23.5.2011)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.