Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 13. října 2010

Zajímavé vesnice: Děkanské Skaliny.

Vesnice Děkanské Skaliny (625 m) se nachází v okrese Český Krumlov, na jihozápadním úpatí Slepičích hor (mezi Kaplicí a Novými Hrady). Protože přístup do ní i do okolních osad (Velké Skaliny, Pusté Skaliny a Daleké Popelice) je možný jen po úzkých horských cestách, jedná se o klidnou oblast bez automobilového provozu.Krajina nad Soběnovskou přehradou.


Děkanské Skaliny

Před rokem 1938 to byla německo-česká obec, nazývaná Děkanské Skály (Dechant Gallein), v níž mírně převažovala německá národnost. Celkem v ní žilo okolo 100 obyvatel. V současnosti Děkanské Skaliny jsou tvořeny objekty dvou bývalých statků a sedmi chalup. Až na výjimky teprve v posledních pěti letech jeví budovy známky vzkříšení.Děkanské SkalinyDěkanské Skaliny


Západně od Děkanských Skalin protéká řeka Černá (do 60. let minulého století se oficiálně jmenovala Švarcava), na které byla v roce 1923 postavena Soběnovská přehrada s poměrně výkonnou malou vodní elektrárnou (asi 500 kW/h). V roce 2002 kamennou hráz přehrady strhla povodeň. V současnosti je přehrada znovu postavena.Přehradní nádrž 7,5 ha.


Jez nad přehradou

Půl kilometru východně od Děkanských Skalin jsou o něco větší Velké Skaliny (do roku 1880 Brumové Skaliny), ve kterých mimo budov pěti velkých statků, několika chalup a nových rodinných domků jsou další zajímavé stavby. Je to budova Jubilejní české školy z roku 1928 a budova německé školy z roku 1885. Kaple na okraji osady je z roku 1923. Velké Skaliny (Gross Gallein) byly v létech 1938 - 1945 hraniční osadou na sudetském území.Jubilejní škola ve Velkých Skalinách.Bývalá německá škola ve Velkých Skalinách.

V současnosti v Děkanských Skalinách žije 12 lidí, ve Velkých Skalinách 19 lidí, Pusté Skaliny a Daleké Popelice jsou bez trvale žijících obyvatel. Celá oblast od roku 1961 patří do obce Benešov nad Černou.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.