Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 16. října 2010

Zajímavé vesnice: Poněšice

Vesnice Poněšice leží v lese na pravém břehu Vltavy, na silnici z Hluboké nad Vltavou do Kostelce. Na obou koncích vsi návštěvníky vítají budovy největších statků. Menší usedlosti a chalupy jsou mezi nimi.

Chalupa v Poněšicích

Ves vznikla ve středověku během kolonizace hvozdu severně od královského hradu Hluboká (Froburg). První doložená zmínka o Poněšících je datována do roku 1407; Poněšice jsou tedy starší než vlastní město Hluboká nad Vltavou. Místní rodák Jindřich z Poněšic byl od roku 1461 královským lovčím (právo získal jako dědičné). Dále obec držel Jan Poněšický z Poněšic.

Od rodu Poněšických v sedmnáctém století Poněšice získal rod Lexů, který dodnes vlastní tento statek u silnice na Hlubokou.Poněšicích se zachovala jedna z posledních roubenek v celém tomto kraji. Je v dobrém stavu, pěkně udržovaná.V této usedlosti byl v roce 2002 zřízen soukromý lihovar.


Místní kovárna byla přeměněna na společenské centrum (dříve zde byla hospoda).

V roce 1853 kníže Schwarzenberg založil severně od Hluboké Poněšickou oboru, která se dodnes specializuje na chov trofejních jelenů. Dne 14. září 2001 byl v oboře v Poněšicích uloven jelen s trofejí ohodnocenou 250,89 CIC, čímž vytvořil současný národní rekord. Před rokem 1989 byl v Poněšicích rozvinutý dřevozpracující průmysl, soustředěný půl kilometru severovýchodně od Poněšic.

V Poněšicích, které jsou částí města Hluboká nad Vltavou, nyní žije 52 obyvatel.

1 komentář:

  1. Mám dojem, že toho jelena střelil tehdejší ministr zemědělství Jan Fencl. Ale nejsem si jistý.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.