Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 9. prosince 2009

Na konferenci v Kodani se otepluje.

Konference o ochraně klimatu, která v pondělí začala v dánském hlavním městě Kodani, se zúčastní zástupci 192 zemí z celého světa. Mimo odborníků je na závěr konference očekáván příjezd 110 nejvyšší představitelů mnoha států. Počet lidí, kteří na konferencí do Kodaně přicestovali, se odhaduje na 15 tisíc, mimo nich by zde mělo být ještě několik tisíc novinářů.

Krátce po zahájení jednání vypukly staré spory mezi vyspělými státy na jedné straně, představovanými EU, které usilují o razantní omezení produkce skleníkových plynů a mezi velkými zeměmi průmyslovými (USA, Čína) a rozvojovými zeměmi. Velká kritika se snesla na představitele pořádající zkritizoval dánského premiéra Rasmussena, že Dánsko připravilo nevyvážené dokumenty, kterými jsou chráněny zájmy jen některých zemí.

Rasmussen se brání, že dokumenty nejsou závazné, pouze pracovní, konečné rozhodnutí by na závěr jednání mělo učinit 110 představitelé států. Do Evropské unie se pustili i čínští zástupci, kteří prohlašují, že budou dohodu blokovat. Rozvojové země G77 se pustily zase do USA.

"Stojíme před otázkou přežití," varoval americký delegát Al Gore. "Budoucnost lidské civilizace, je v sázce. Této odpovědnosti se nemůžeme zbavit." Požaduje, aby nejpozději v roce 2010 došlo ke snížení emisí na globální úrovni.

Nemálo starostí má dánská policie, která už musela zasáhnout proti nejméně stovce mladých lidí, kteří dělali výtržnosti. Účast na demonstracích ohlásilo 165 organizací z celého světa. Policie očekává 30.000 demonstrantů, hlavně z Německa, Švédska a Norska. Dánský parlament rozhodl o drastickém zpřísnění trestů za přestupky během summitu. Policie má pro zadržené výtržníky připravené jakési mobilní buňky - přenosné aresty.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.