12. listopadu 2023 zemřel ve věku 85 let kníže Karel ze Schwarzenbergu, významný polistopadový politik (hradní kancléř, ministr zahraničí ČR). Vlastencům se po odchodu nezdolatelného protivníka nakrátko ulevilo, rozzuřilo je oznámení dalšího nesmiřitelného protivníka katolické církve, že oficiální rozloučení s Karlem Schwarzenbergem se bude konat 9. května v katedrále svatého Víta. Žádný církevní obřad, žádný Bílý lev od prezidenta ani rakev se zemřelým v hrobce nesmaže křivdu, kterou byla krádež veškerého schwarzenberského majetku.
Dvacátého druhého února 1947 navrhl sociálně demokratický poslanec Blažej Vilím v Ústavodárném shromáždění, aby byl znárodněn veškerý schwarzenberský majetek na území Československé republiky, tedy „nemovitý majetek zemědělský, lesní, rybniční, průmyslový, obchodní a živnostenský (v to počítaje všechny budovy a zámky s jejich zařízením, se všemi právy a závazky), dále živý i mrtvý inventář se zásobami a konečně veškerý provozní kapitál…“
Poválečná politická scéna Schwarzenbergy a jejich boj proti okupantům ocenila komunistickým způsobem. Poslanci všech stran horlili proti „nepřátelům jihočeských husitů“ (Schwarzenbergové se v Čechách objevili až 230 let po husitech) a volali po „nápravě historických křivd“. Skutečným důvodem k tažení proti Schwarzenbergům byl zbytek majetku, který jim ještě zůstal po pozemkové reformě v roce 1919, kdy byli připraveni o zemědělskou půdu. Jednalo se stavby, které zabavily v roce 1941 nacistické okupační orgány a které si v roce 1945 podle Benešových dekretů nezákonně přivlastnily československé úřady. Už na začátku srpna 1947 tento jediný zákon v historii, namířený proti jediné rodině, vyšel ve Sbírce zákonů a vstoupil v platnost. Prezident Beneš ho ochotně podepsal.
Lůza řičela nadšením. Hlasovat proti se nikdo neodvážil. Podpořily ho i pozdější oběti komunistické zvůle v čele s nadšenou národně-socialistickou poslankyní Miladou Horákovou. Stát vykradl i jeden z nejstarších penzijních fondů na světě, který Schwarzenbergové už v osmnáctém století založili pro tisíce svých zaměstnanců. Ti už nedostali nic.
Je jisté, že současný parlament nebude o vrácení ukradeného majetku šlechtě jednat. Černá skvrna na českém státě zůstane do doby, až doroste nová generace politiků, která se zlodějskými metodami státu nebude souhlasit.
Karel Schwarz... byl podobný mému dědovi, který zemřel už hodně dávno
OdpovědětVymazat