15.11.2021; 7:21 - Covid-19 ovládá a sužuje střední Evropu, která se za pomoci Balkánu stala jeho světovým centrem. První se k odporu vzchopili Rakušané, kteří dnes zavedli tvrdý Lockdown pro odmítače očkování.
Jak bude účinné rakouské opatření se teprv ukáže. Vlády okolních států včetně ČR jsou pod tlakem bezohledných ekonomů a podnikatelů, a přestože šíření nemoci zde probíhá větším tempem než v Rakousku, omezovat svobodu cynickým sobcům se neodváží. V České republice je situace o to složitější, že jsou zde dvě vlády, stará a nová, ale ani jedna nechce proti sobě poštvat nejchamtivější skupiny obyvatelstva. Zoufalým lpěním na zachování chodu ekonomiky, prostřednictvím zvrhlých lidských práv, se zřejmě dosáhne pravého opaku.
Při pohledu na mapu pandemie ve světě člověka překvapí bílá místa v jihovýchodní Asii a v Africe, tedy ve státech, kde mají svůj výklad Listiny lidských práv, kde zdraví celku je důležitější než svoboda jednotlivce. Přitom stačilo málo, umravnit rebelanty nekompromisně vyžadovanými zákazy a příkazy. Výsledkem je rychlé oživení ekonomiky. Především asijské státy využívají svobodomyslné slabosti ostatního světa při zachovávání pořádku, a asijským zbožím zahlcují trhy evropských zemí, v nichž zahání do kouta domácí firmy. Pandemie Evropu, a zřejmě i USA, sesadí z nejvyšších ekonomických příček, na které nezadržitelně šplhají státy jihovýchodní Asie.
V letošním roce Německo vzpomínalo jen velmi nezřetelně na pád Berlínské zdi v noci z 9. na 10. listopad 1989. Na tyto dny totiž připadají v Německu jiná nepříliš slavná výročí. 9. listopadu 1919 se bolševické složce německých sociálních demokratu podařil převrat a zrušení císařství. Napodobování ruské bolševické revoluce a nenasytnost vítězů 1. světové války způsobily v Německu vznik nacistického hnutí, jehož vůdce Adolf Hitler se 9. listopadu 1923 v Mnichově pokoušel převzít moc. Zatím byl poražen a uvězněn. Ve vězení napsal společně s Hessem nacistickou "bibli" Mein Kampf. Noc z 9. na 10. listopad 1938 už vypadala podle Hitlerových protižidovských představ, Tlupy aktivních nacistů zapálily stovky synagog a rozbily výlohy tisíců židovských obchodů (Křišťálová noc).
10. listopad Němcům nepřipomíná jen nacisty, ale také narození církevního reformátora Martina Luthera v roce 1483, o němž si vymysleli, že seznam svých 95 reformátorských tezí přibil na dveře kostela ve Wüttenbergu.
10. listopadu 1982 zemřel sovětský dikrátor Leonid Brežněv, který východní Evropu ovládal za pomoci své tzv. "Brežněvovy doktríny." Brežněvova smrt v roce 1982 byla předzvěstí pádu komunizmu ve východní Evropě v roce 1989 i v sovětském svazu v roce 1991. Brežněvovi následníci Černěnko a Andropov sice splňovali podmínku narození před bolševickou revolucí v roce 1917, ale byli jen trapnými doplňky ztuchlého režimu postaveného na idejích poloviny 19. století. Místo proletariátu svět nadále ovládají peníze.
Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat