Jaro 1951. Na zasedání krajského výboru komunistické strany v Jihlavě jsou přizváni zástupci armády, Sboru národní bezpečnosti a politické policie. Hlavní úkolem je zakládání Jednotných zemědělských družstev na Vysočině a boj proti "vesnickým boháčům". Jihlavské stranické noviny Jiskra pak otiskují článek "Důsledně vést boj proti vesnickým boháčům," ve kterém se píše: "S nimi socialismus v naší zemi nevybudujeme!"
Babická škola, kde byli zastřeleni funkcionáři MNV |
Jihlavský Dělnický dům, léto 1951. Ve velkém sále probíhá soud. Spolu s dalšími tu před prokurátorem Vojtěchem Rudým v nechvalně proslulé kauze Babice stanuli i Drahoslav a Karel Němcovi - otec a syn ze samoty u Rokytnice.
Soudního přelíčení se jako tichý divák účastní také Drahoslavovo dvojče, dvacetiletý Karel Němec junior. V průběhu zmanipulovaného procesu vzpomíná, jak do sálu s bratrem před několika měsíci chodili na taneční. Teď však nehraje žádná hudba, jen zfanatizované obecenstvo skanduje "babickým vrahům provaz". Přicházejí také rezoluce ze závodů a škol, které žádají přísné potrestání.
Karlův otec je odsouzen na doživotí, bratr na smrt. Následně jsou Karel Němec i jeho matka vystěhováni z rodného domu, veškerý majetek jim úřady zabaví. Spolu s ostatními příbuznými jsou pak coby "potomci babických vrahů" deportováni na státní statek Ploskovice u Litoměřic.
Šlo o obludná, dopředu zrežírovaná divadelně-politická představení, během nichž komunistická mašinerie semlela na prach osudy nevinných lidí. Trest smrti byl vynesen jedenáctkrát, doživotí uděleno čtyřikrát. 22 osob bylo odsouzeno na víc než 20 roků žaláře.
Zastrašování zemědělců se komunistům povedlo, během krátké doby, do poloviny roku 1952, byla formálně založena JZD ve většině obcí. Protože družstva nebyla pro velkovýrobu zařízena, neměla stáje, sklady ani stroje, rolníci pak dál pracovali každý na svém, ale produkci prodávalo JZD. To vedlo ke sporům. Z družstev jako první začali vystupovat domkáři a chalupníci, kteří odmítali dobytek svádět k sedlákům do větších stájí, rovněž jejich sny o funkcích a bezpracném příjmu se nesplnily. Sporů bylo daleko víc "dříve se dá dohromady pytel blech než dva sedláci." V roce 1954 začalo hromadné vystupování z JZD, jichž polovina zcela přestala fungovat.
Žádné komentáře:
Okomentovat