čtvrtek 30. května 2019

Po vykouření cigarety si umyjte ruce a vyměňte oděv

Vědci z Německého střediska pro výzkum rakoviny tvrdí, že studený cigaretový kouř a jeho zbytky na oděvech zvyšují riziko rakoviny. Kouř usazený v oděvech, kobercích, záclonách, na nábytku a skle se při doteku vstřebává kůží do lidského organizmu a téměř tak nebezpečný jako horký kouř v plících. 

Světový den bez tabáku slouží také k tomu, aby byli nekuřáci upozorněni, jaké nebezpeči na ně číha při pobytu v zakouřeném prostředí a při dotýkání věcí, na kterých je usazen cigaretový kouř. Nebezpečné látky z kouře jsou usazeny v kůži, vlasech a oděvu kuřáka, proto už jakýkoli dotyk kuřáka je nebezpečný. Kuřáci by se vůbec neměli dotýkat malých dětí, natož je líbat.

Pro deti je nebezpečné chodit do místností, kde někdo kouřil cigarety. Děti si hrají na podlaze a cigaretový kouř se jim dostává do odevu a kůže, osahávají zakouřené věci a potom dávají prsty do úst. Kuřáci by po vykouření cigarety neměli být alespoň deset minut v blízkosti dětí a jiných osob.

Studený cigaretový kouř obsahuje asi 90 látek, které jsou přímo karcinogenní nebo podezřelé. Studený kouř usazený na předmětech není čistý nikotin, který karcinogenní není, ale neškodný také není, protože způsobuje poruchy krevího systému a ve větším množství otravy. Utíráním nebo vysavačem se studený kouř odstraňuje jen částečně.

Výzkum vlivu cigaretového kouře na buňky je teprve vzačátcích, ale už první pokusy na zvířatech ukázaly negativní účinky. Vědci dopručují , aby kuřáci před kontakty s jinými lidmi, především dětmi, si umyli ruce a vzali čistý nezakouřený oděv.

Žádné komentáře:

Okomentovat