neděle 19. ledna 2014

Malá chata, žádná chata.

Víkendové chaty mají kořeny v první republice. Chatařství pak zvlášť za Husákovy normalizace dosáhlo masového rozvoje. "Kdo si hraje, nezlobí," řekli si normalizátoři a propagovali stavbu chat. Hlavně, aby se lidé nezdržovali na náměstích a veřejně nekritizovali režim.

Pozemků na stavbu bývalo dost, protože  je měly  ve vlastnictví nebo bezplatném užívání socialistické organizace jako státní lesy, státní rybářství, státní statky, JZD, národní výbory apod. V nejhorším případě stačilo koupit (cena většinou 0,20 Kčs za metr2) několik čtverečních metrů na stavbu vlastní chaty a už se stavělo. O co méně stavebník zaplatil vlastníkovi za pozemek, o to více ho stály známosti na úřadech a v prodejnách stavebnin. Vyřizování "tlačenek" (jak kdysi zpívával Ivan Mládek) patřilo k pracovní náplni ředitelů, předsedů, náměstků a všech možných referentů.

Pokud se stavěly chaty někde na odlehlých pozemcích, které nikdo nevyužíval a kam nikdo nechodil, byla to téměř chvályhodná věc. Za komunistických vlád se dbalo téměř úzkostlivě na zachování zemědělské půdy, takže stavba chaty na poli byla věcí známostí, odvahy a peněz. Když se na poli postavila na černo, obyčejně "nikdo o ní nevěděl." Ti poctiví chataři se s vlastníky vyrovnali po roce 1989, ti ostatní se vyrovnávat nepotřebují, protože vědí, že většina vlastníků se kvůli několika metrům soudit nebude. Načerno postavenou stavbu žádný úřad zbourat nenechá.

České chatařství by bylo možné nazvat úchylným maloměšťáctvím. Tato sorta lidí neprospívá městu, které o víkendu bývá pusté, ani venkovu, protože chataři si tam počínají jako okupanti. Kde je postel chataře, tam nikdy už pole nebude. A nejen pole. Tam nemohla, a nemůže, vést dálnice, silnice ani železnice, u přilehlých vodních ploch musela být výška hladiny podle přání chatařů, v blízkosti nesmí být žádný průmysl ani větší pohyb osob. Pracující měli právo na odpočinek. Místnímu obyvatelstvu byl přístup zakázán.

Čím, kdo zachází, tím také schází. Tradiční chataři v českých zemích sice mají pořád silnou pozici, ale je možné, že časem se vyhubí sami. V poslední době začaly v chatařských oblastech růst novodobé hrady, několikapatrová letní sídla s garážemi, asfaltovými parkovišti, bazény, skluzavkami, jejichž majitelé si koupí nejen plochy polní a lesní, ale i pláže, na nichž se dříve slunily stovky lidí, a plochy vodní. Protože malé chaty také jako ubytovací prostory pro cizince majitelům vydělávají, nastávají obavy, že i tomuto podnikání přicházejí těžké chvíle. K tomu ještě úřednická vláda Rusnokova včas developerům nahrála snížením poplatků za výstavbu na orné půdě.

















Žádné komentáře:

Okomentovat