Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 7. prosince 2011

Japonský útok na Pearl Harbor před 70 lety.



Dnes je to sedmdesát let ode dne, kdy havajská americká základna Pearl Harbor byla přepadena japonským letectvem. 7. prosinec 1941 byl, až do zničení WTC v New Yorku 11. září 2001, označován za den největší potupy USA.


V půl osmé na přístav zaútočilo 183 japonských letadel. První tragédie byla v tom, že Američané považovali letadla zachycené v radaru za vlastní letadla. Pro dokonale vycvičené japonské letce byly americké křižníky ideálními cíly. Úkol zničit americkou flotilu japonským letcům usnadňoval vítr, který odnášel dým, takže viděli, která loď není zasažená, a mohli nalétávat znovu.

Japonský útok byl dokonale připraven. Torpeda, která padala do vody, byla opatřena speciálními dřevěnými plováky, takže se nepotápěla, ale vyplouvala nad hladinu. Část bombardérů shazovala bomby o váze až 1.800 kg.

Napadeno nebylo jenom americké tichomořské loďstvo, ale i letectvo. Protože předtím docházelo v hangárech k sabotážím, nechal velitel pozemních vojsk Walter. G. Short letadla zaparkovat doprostřed letišt, na volném prostranství. To byl další ideální cíl pro japonské odstřelovače.

Během útoku přišlo o život 2.403 lidí. Zasaženo bylo 18 amerických lodí, z nichž lodě Arizona (zahynulo na ní přes 1.000 námořníků) a Oklahoma byly zcela zničeny. Lodě West Virginia, California a Nevada sice byly potopené, ale podařilo se je vytáhnou a opravit, takže v roce 1943 už mohly opět sloužit. Lodě Maryland a Tennese už byly opravené v roce 1942 a loď Pennsylvania vyplula už několik týdnů po útoku. Zničeno nebo poškozeno bylo 349 amerických letadel.

Japonci celkem měli ve vzduchu 350 letadel, z nichž ztratili 29 letadel, která buď sestřelily ojedinělé americké stíhačky, jimž se podařilo vzlétnout, nebo se japonským pilotům nepodařilo přistát na palubách letadlových lodí.

Japonský útok sice poškodil americkou flotilu a letectvo, ale americkou armádu nevyřadil z přípravy na odvetu, protože nepoškozené byly doky, dílny, ponorky a hlavně zůstaly sklady pohonných hmot.

Dodnes se vedou spory, kdo byl za katastrofu zodpovědný. Velitelé sice měli zprávy o tom, že Japonci nějaký útok chystají, ale že zaútočí uprostřed Pacifiku, to je ani nenapadlo. Očekávali útok na Filipinách. Jsou domněnky, že americká vláda měla informace o japonských záměrech, že je ale na Havaj neodeslala. Proto přístav nebyl na útok připraven.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.