sobota 1. ledna 2011

Zrušení základní vojenské služby před šesti léty.

Že je Nový rok státním svátkem, který má připomenout vznik České republiky, uvědomuje si asi jen bezvýznamné množství lidí, protože na rozdělení Československa mnozí nemají nejlepší vzpomínky. O tom, že by se 18 let po zániku Československa vše měnilo jen k lepšímu, zapochybují nejen obhájci předlistopadových politických pořádků. Následkem změny režimu a rozdělení státu také bylo zrušení povinné vojenské služby před šesti lety, přestože po roce 1993, po odtajnění života v armádě, už vojenská služba byla jen trapnou formalitou v délce 12 měsíců. Celkem čeští muži na povinnou vojenskou službu nastupovali 136 let.


Rakousko-uherská armáda.

1868 – Rakousko-uherský branný zákon zavedl všeobecnou brannou povinnost. Od té doby se povinná vojenská služba v českých zemích týkala většiny mužské populace. Délka služby byla stanovena na tři roky, u námořnictva na čtyři. I po odchodu do civilu si na bývalé vojáky dělala armáda nárok; následovalo sedm let zálohy a dva roky v takzvané zeměbraně.

1912 - Služba byla zkrácena na dva roky. Ponechány byly sedmileté zálohy a dvouletá služba v zeměbraně.

1920 - V samostatném Československu po roce 1918 délka služby byla stanovena zpočátku na 14 měsíců, ovšem dočasně prodloužena. Od roku 1924 se sloužilo 18 měsíců a od roku 1933 s ohledem na mezinárodní situaci dva roky. Po ukončení základní vojenské služby byl každý povinen absolvovat čtyři cvičení o celkové délce 14 týdnů, důstojníci a rotmistři pět měsíčních cvičení.


Prvorepubliková armáda.


1927 - Novela branného zákona zavedla náhradní zálohy: muži odvedení nad stanovenou hranici v jednom roce (70 000) byli zařazováni do náhradní zálohy. Byly stanoveny úlevy pro živitele rodin, majitele zemědělských usedlostí, malých a středních živností a obchodů.


Po roce 1945 - Až na drobné změny zůstal v platnosti branný zákon z doby předmnichovské republiky. Výjimku na zkrácení na pět měsíců měli muži, kteří byli zdatnou pracovní silou v národním hospodářství (např. horníci).



Československá lidová armáda (70. léta)

1949 - Byl přijat nový branný zákon pro muže od 17 do 60 let stanovil délku základní vojenské služby na 24 měsíců.

1990 - První novela branného zákona po roce 1989 stanovila délku základní vojenské služby na 18 měsíců a uzákonila možnost civilní služby.

1993 - Novela branného zákona zkrátila délku základní vojenské služby na 12 měsíců.

2. června 2004 - Vláda schválila návrh branného zákona, který ruší základní i civilní službu.

3 komentáře:

  1. dobrý den, a byla to vláda socanů, která vojenskou službu zrušila...

    OdpovědětVymazat
  2. národ bez armády je národ bez budoucnosti....

    OdpovědětVymazat
  3. jsme se dobrovolně vzadi vlastní obrany státu. Ta totiž odjakživa tkví v mobilizaci. Koho dnes můžeme mobilizovat ? Dědky jako já, i když mám ještě psí známku a hodnost. Hned třetí den bych dostal průjem ze špatné stravy a ztratil bych brejle, takže bych byl jen na steč a to tak na 5 minut, než bych dostal lopatkou mezi kulky. Po té naší demobilizaci se všichni kluci radovali, že nepůjdou na vojnu

    OdpovědětVymazat