Známý český všestranný umělec a vynálezce Jara Cimrman preferoval moment překvapení. Pravděpodobně vycházel z toho, že dlouhá příprava na jakoukoli změnu dospělého člověka unavuje, naopak náhlé překvapení člověka vzruší, rozčílí i potěší, vnitřně na ně reaguje.
Z Cimrmanova učení jistě vycházely i komunistické režimy, i když to nikdy otevřeně nepřiznaly. Nemohly to přiznat, protože by tím popřely Marxe, Engelse, Lenina, Stalina, Timura a jeho partu i Annu Proletářku. Je dodnes nezveřejněným tajemstvím, že svědkové setkání Lenina s Cimrmanem zmizeli, pravděpodobně byli odvlečeni do sibiřských lágrů, aby neprozradili, že nápad říjnovou revoluci oslavovat v listopadu už mnoho let před bolševickým převratem jako první vyslovil český genius .
O momentu překvapení se odjakživa mluvilo na válečných bojištích (Radecký), mluví se o něm i ve sportu, ale v politice. V novější české politické historii ho nejlépe použil Antonín Zápotocký, který večer uklidnil nejhorlivější střádaly a ráno vyhlásil měnovou reformu. Velké překvapení Čechům a Slovákům přichystal Leonid Iljič Brežněv, který v noci na 21. srpna 1968 na jejich území poslal půlmilionovou armádu.
Bez překvapování občanů nemohl být ani Husákův normalizační režim. Na měnovou reformu si Husák ani Bilak netroufli. Stačilo, že čas od času lidi překvapovali náhlým zdražováním, oficiálně úpravou cen zboží a služeb. Provádělo se to velmi rafinovaným způsobem Federálního cenového úřadu, zdražení významného (benzin) i nevýznamného zboží bylo kompenzováno zlevněním věcí, o které byl minimální zájem. Kdo měl známé mezi komunisty, dozvěděl se o zdražování předem, protože o něm byly informovány všechny místní organizace. Kdo mezi nimi známé neměl, blížící zdražování poznal podle zvýšeného výskytu komunistů ve frontách u benzinových pump a před některými obchody. Lidé několik dní nadávali, potom mávli rukou a znovu se vrhli houževnatě do roboty, přestože jim ji nikdo nebral, aby večer bezstarostně mohli v televizi sledovat více či méně zdařilé seriály o „hrdinech všedního dne“, aby v sobotu a neděli mohli v pohodě pracovat na chatě nebo chalupě.
„Co bolo, bolo…“ říkával Švandrlíkův major Terazky, dneska vládne Nečas, jehož vláda dnem i nocí zásobuje media informacemi o přicházejícím drastickém zdražování všeho a všude. Často ani zásobovat nemusí, protože inteligence většiny novinářů překonat nízký obzor peněz nedokáže. Lidé jsou soustavně udržováni ve stresu. Zprávy o propouštění z práce, o zvýšení daní a poplatků, o zdražování energií, potravin a dalších předmětů denní potřeby jsou na denním programu medií. Postupné otupování občana je osvědčený způsob, jak ho udržet v poslušnosti. Tak dlouho se o zdražování mluví a píše, až veřejnost neví, jestli zdražení už bylo uskutečněno, nebo nebylo. Dnešní lidé jsou ochuzeni o moment překvapení. Dnešní režim se soustavně vzdaluje Cimrmanovi. To však neznamená, že jednou muže hrnec trpělivosti přetéct. (M.Veselý)
tak pan veselý se plete neboť po sametu se prohlašovalo že komunisté byli odstaveni od moci:-)myslím že jsme převapování denně kde všude je na duležitých místech nacházíme nebo jejich pohrobky!! Asi zná pan veselý cimrmana povrchně když tvrdí že se mu režim vzdaluje!!! např jeho pravdivé pohádky o mnoha mrtvých nebo pohádka jak "chudák do ještě větší nouze přišel"jsou naplno poplatné tomuto režimu:-)))Já myslím že podminky kolem fotovoltaiky se najdou určitě n nějaké nadčasové studii vyšlé z pera járy da cimrmana:-))nebo v pohádce "jak zloděj k ještě většímu lupu přišel"
OdpovědětVymazatBlíží se volby,nad Prahou rozsvítilo slunce. Zeleň zvítězila nad betonem a betonová lobby nejspíše prchá z Prahy. Těchto obratů je nyní celá řada, volič musí být z těch obratů jako u vytržení. To, co včera bylo nemyslitelné, se dnes nese na vítězné notě. Dalo by se říci, že rozum zvítězil. Snad i ten vršovický Ďolíček zůstane zachován pro příští mladou fotbalovou generaci Bohemky. Snad i zelené parky uhájí své místo pro obyvatele města. Stavět se tam nebude.
OdpovědětVymazatPřekvapení po volbách:
To vše má jen malý háček. Zatím je to vše jen na lesklém papíře. Vše může být zase rychle zapomenuto. Volič má svoji sílu totiž jen po několik týdnů, potom již stojí na vedlejší koleji, má jiné starosti. Betonová lobby a zájmy velkých investorů zase mohou dostat zelenou. Proto jen občanská statečnost může tyto betonové plány překazit.