úterý 28. září 2010

Toulky po Blatech (37)

Ponědrážka

Předcházející část Obec Ponědrážka (415 m) je situována 2 kilometry západně od hlavní silnice Třeboň – Veselí nad Lužnicí. Silnice, na které vesnice leží, nezkracuje žádnou trasu, a proto je minimálně používaná a v Ponědrážce vládne klid a pohoda.




Nejstarší písemná zmínka o Ponědrážce pochází z roku 1379 jako o součásti rožmberského panství. V polovině 16. století obhospodařovalo 13 usedlostí v Ponědrážce celkem 10 lánů a 3 jitra polností, že kterých měli předepsaný roční plat 4 kopy a 18 grošů. V letech Třicetileté války byla Ponědrážka hodně poškozena. Řada gruntů byla vypálena a jednotlivé usedlosti zůstaly na dlouhou dobu pusté.



Poměrně řídká zástavba statků a chalup dodává místu idylickou a pohodovou atmosféru. Vzhledem k zachovalosti selského baroka Ponědrážka patří k nejhezčím vesnicím v oblasti Blat.


Poblíž Ponědrážky jsou rozlehlé lesní a vodní plochy. U Zlaté stoky, umělého vodního toku, jenž je dílem několika generací středověkých rybníkářů, kdysi stával železářský hamr. Protože půda v katastru obce patří k nejúrodnější v Třeboňské pánvi, po vzoru sedláků z Borkovických blat zdejší sedláci upozorňovali na své bohatství honosnou výzdobou štítů statků. Zdejší selské baroko je o něco jednodušší než například v Zálší nebo Klečatech.


Úrodnosti zdejších půd využívala už od začátku padesátých let socialistická velkovýroba. Úrodné půdy byly příčinou toho, že zdejší malé JZD dobře prosperovalo a mohlo dlouho odolávat tlakům na začlenění do třeboňského závodu Velkovýkrmen. Objekty zemědělské velkovýroby byly vybudovány východně od obce.


Ponědrážka je samostatnou obcí, v níž žije 88 obyvatel. (R.Fischer) Pokračování

1 komentář:

  1. Strávil jsem tam podstatnou část svého dětství. Hezky popsané.

    OdpovědětVymazat