Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 14. února 2020

Větrné bouře, Křeček a a koronavirus. Zahradníček komentuje.


Začátkem února jsme prožívali dvě větrné bouře. Škody jsou značné. V neděli je očekávána další vichřice. Počasí si dělá, co chce. Poroučet si nenechá. A umí překvapovat. V americkém státě Missouri je po většinu roku přibližně stejné počasí (teplota, srážky) jako v Čechách. Včera  se tam počasí také zbláznilo. V pravé poledne náhle -1 F (-18°C). Stát se to v ČR vůbec by nebylo možné se divit, že Milion chvilek svolává proti počasí demonstraci.

Fotbal jsem chtěl komentovat až po odehrání prvního jarního kola, ale komentář je objednán na dnešek. Na všech ligových utkáních české 1. ligy prý bude přítomen rozhodčí u videa (VAR). Považoval jsem VAR za nesmysl, který degraduje fotbal. Přispívá však v některých případech ke spravedlivému výroku hlavního rozhodčího. Pokud VAR řeší brankové situace, je to zřejmě přínos, ale obávám se, že porostou požadavky na sledování dění na celém hřišti, že budou přehrávány fauly apod. Takže sledování videa bude zabírat pořád víc času. Před týdnem jsem při sledování extra fotbalu německé ligy, boje o 1. místo mezi Bayernem Mnichov a RB Lipsko, video ocenil. Rozhodčí odpískal proti Lipsku penaltu. Vše se zdálo jasné, nikdo na hřišti neprotestoval, zaplněné hlediště mnichovské arény se těšilo na gól. Přišel na řadu videorozhodčí a všechno bylo jinak. Vteřinku před faulem byl hráč Bayernu v ofsajdu, který během hry snad postřehl jen  anglický komentátor. Penalta se nekopala, utkání skončilo remízou a mně vyšla sázka v kurzu 1:5,4.

Jak známo Velká Británie nás, občany Evropské unie, opustila a začíná si hrát na svém písečku. Kdo nemá britské občanství musí mít povolení k pobytu. To se týká i tisíců Čechů, Moravanů, Slováků a občanů dalších zemí EU. Týká se to i 101letého Itala, který v Anglii žije už od roku 1966. A britské úřady jsou nekompromisní, žádost 101letému Italovi vrátili s tím, že na ní nemá potvrzení totožnost od rodičů.

Český parlament zvolil Křečka ombudsmanem, s čím nesouhlasí opozice, která tvrdí, že Křeček lidská práva obhajovat nebude, bude prý obhajovat všechno možné, krom lidí. Milion chvilek kvůli Křečkovi svolává demonstraci. Tito  milionoví táboroví řečníci tvrdí, že výsledky jakýchkoli českých voleb jsou zmanipulované, protože je zmanipulovaná většina občanů i politiků.

Zatímco ve střední Evropě jsou starosti s Křečkem, ve východní Asii mají velké problémy s koronavirusem. Údaje o počtech napadených a mrtvých se mění jako současné počasí v Evropě. Vše špatné je k něčemu dobré, říká se mezi lidem českým. To, že Čína vyhlásila virusu boj, by mohlo být signálem k zavedení hygienických pravidel i na čínských městských perifériích a na venkově. Čínský stát a velkoměsta vkročily do moderního ekonomicky vyspělého světa, ale to se netýká všech z miliardy obyvatel. Kultura bydlení a hygiena stravování v některých čínských oblastech určitě zaostává. Před několika desetiletími se cizinci i ve velkých čínských městech setkávali se znečištěnými ulicemi, které vypadaly a voněly jako doupata pražských bezdomovců. Lidské fekálie za keři prohrabávalo ptactvo a jiné zvířectvo. Není možné se divit, že viry zvířecích nemocí, které běžně na člověka přenosné nejsou, zmutují s viry lidskými a v podobách smrtelně nebezpečných chřipek a jiných nemocí jsou ptactvem rychle roznášeny do celého světa. Bude jistě těžké rychle odnaučit čínské venkovany pojídat maso potkanů, hadů, netopýrů a dalších divokých živočichů, ze kterého se nakazí zvířecími nemocemi, a tak se svět chřipek brzy nezbaví.

Po zapáchající Číně přidám trochu staré dobré české kultury, v tomto případě starý český film Bílá vrána. Nedávno jsem v komentáři obdivoval herecké umění Jindřicha Plachty. Ve filmu "Bílá vrána" opět exceloval. Plachtovi ve filmu úspěšně sekundovala tehdy mladičká herečka Eva Gérová. Plachta byl tak dobrý, že ho Werich s Voskovcem z divadla vyhodili  . Plachta je totiž na jejich scéně zastínil, diváci chodili na něj, a to primadony nepotřebovaly. Bohužel oba znamenití herci, Gérová i Plachta, zásluhou války jeviště i filmová plátna opustili. Gérová skončila na začátku války, Plachta i jako komunista válku přečkal, a potom se zapletl do poválečného budování,na což se nehodil. Tělesně ani psychicky dobu poválečnou a poúnorovou nezvládl.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.