Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 14. července 2019

Tropická bouře Barry nad Luisianou


Tropická bouře Barry zasáhla jižní pobřeží USA a voda zaplavila velká území. V sobotu odpoledne bylo zasaženo pobřeží a město Intracoastal City. Na pobřeží měl Barry sílu hurikánu, ale když zamířil do vnitrozemí začal slábnout.

Na tuto bouři upozorňovali odborníci už téměř 14 dní, přesto většinu překvapila. Následky bouře jsou tragické, zatím kvůli vodě není možné odhadnout škody. "Bude dlouho trvat než se škody odstraní," řekl guvernér státu Luisiana  John Bel Edwards.

Protože meteorologové očekávají další velké srážky a záplavy, bylo několik obcí evakuováno a dálnice č. 24 uzavřena. Vzhledem k tomu, že bouře přicházela nad mořem pomalu, nahromadilo se v mracích velké množství vody, která nyní padá na pobřeží. Bouře Barry tedy není tolik nebezpečná kvůli větru, ale kvůli vodě.

Ve státe Luisiana je asi 120000 lidí bez elektřiny,  Město Morgan City je úplně bez elektřiny. Výpadky proudu jsou i v sousedních státech Texas, Mississipi a Alabama. Velké obavy jsou v New Orleansu, kde mají špatné zkušenosti s s hurikánem Katrin, který v roce 2005 rozvodnil řeku Mississipi.

V oblasti New Orleans bylo rovněž několik osad evakuováno a obyvatelstvo dalších požádáno, aby odešlo dobrovolně. Na letišti New Orleans byly zrušeny všechny lety. S bouří bojují jak profesionální záchranáři a hasiči, Národní garda Luisiany a asi 3000 záchranářů ze zálohy, které povolal guvernér John Bel Edwards. Prezident USA Trump vyzval k dodržování úředních pokynů.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.