Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 9. února 2016

Uprchlíky je třeba zaměstnat. Zahradníčkovy úvahy.

Zase uplynul jeden neslaný nemastný únorový týden. Moje první nedělní úvaha byla o tom, zda vůbec začít psát, když se nic nového zajímavého nestalo. Ale závazek je závazek, tak tedy do toho!

Písnička o migrantech je už tak ohraná, že se nedá poslouchat. Člověk se jí však nevyhne a musí ji také omílat. Ptal se mě před supermarketem jeden starý komunista, který dobře ví, že jsem zastáncem EU a politiky Angely Merkelové, jestli taky pojedu do Benešova podepsat petici proti zřízení ubytovny pro uprchlíky v kasárnách. Chtěl jsem odpovědět, že takový vůl nejsem, ale raději jsem neřekl nic, jen pokrčil rameny a šel dál.

Asi za hodinu jsem potkal jednoho svého známého, zedníka, který je také v důchodu, předtím nejméně 15 let pracoval v Německu. Kdysi se hlásil k Sládkovým republikánům. Proto mě překvapil, když mi začal vykládat, že Merkelová dělá dobře, když chce imigranty v Německu. "Tam nikdo nechce dělat." tvrdil, "každý chce sedět v teplé kanceláři, ale na práci nemůžou sehnat nikoho než cizince. Když zaženou na stavbu nezaměstnaného Němce, tak vydrží tak dva dni, potom se hodí marod. A to bude u nás taky. Proto je blbost vyhánět tyhle Turky a Araby, když je možné je zapřáhnout do práce." Něco pravdy na tom asi je.
Potom ještě přiznal, že pobírá z Německa důchod, který je víc než tisíc korun za jeden odpracovaný rok. K tomu český důchod, takže zřejmě má dvakrát tolik co průměrný český důchodce. Ani se nedivím, že Merkelovou chválí.

Tento týden se ve sněmovně má znovu jednat o zákazu kouření v restauracích. Ač nekuřák, takové starosti můj skladnický mozek nechápe. Nezakouřená hospoda bez popelníků to je jako hnojiště bez hnoje. Co svět světem stojí, do hospody se chodilo pít, diskutovat, hrát karty, zpívat, hádat se, případně se poprat, ale to všechno je bez cigaretového kouře pro normálního návštěvníka nemyslitelné. Jídlo je vedlejší věc, v hospodě se dá jíst tak z nudy, když právě se neprovozuje žádná z vyjmenovaných činností. Pokud někdo tvrdí, že v restauraci se dobře najedl, tak pravděpodobně lže.

Stěžují si někteří lidé, že po příchodu z restaurace jejich oděv páchne kouřem. Říkám tomu zhýralá doba, zhýralí lidé. Dnes lidé snad neznají jinou vůni než umělou, chemicky vyrobenou. Přirozená vůně vadí. Dříve šel člověk po ulici a na dvacet metrů cítil, že se blíží k cukrárně, zelinářství nebo uzenářství. Když ráno otevřel řezník krám, byla to vůně, že slintali psi na druhé straně města. To člověka úplně přitahovalo. V prodejně mléka to vonělo rozlitým mlékem a sýry. Úžasná vůně bývala  ráno a dopoledne v hospodách. Když jsem jako kluk šel dopoledne  dědovi pro viržína do hospody a hostinský otevřel dveře, vyvalila se ta nezapomenutelná směs vůní rozlitého piva, kouře z cigaret, doutníků a dýmek, suchých záchodů a smažené cibule. To bývalo, dnes by na takového hostinského - kdyby existoval - poslali kontrolu z hygieny, živnostňáku a podobně.

Okolo kontrol živností je teď humbuk v souvislosti s Babišovými elektronickými pokladnami. Spíš jsem na straně živnostníků. Ale to je má vesnická zkušenost, ve velkých městech jsou asi jiné zkušenosti. Je jisté, že někteří živnostníci podvádějí a zatajují příjmy. Je také jisté, že někteří nevydělávají a živoří, přesto musejí odvádět daně, jako kdyby vydělávali. A právě ty, co skutečně nevydělávají, úředníci i proletářská veřejnost považuje za podvodníky. Zaměstnanec a úředník nikdy nejsou schopni pochopit, jak je zřízení a provoz některých živností drahý a jak málo na venkově vydělává. "Kdyby nevydělávali, tak by to nedělali," zní hlas lidu. A to vůbec není jednoduché. Přijít o investované peníze a hlásit se na úřadu práce?
Na druhé straně jsem přesvědčen, že už dnes je velké množství podnikatelů, a hlavně podnikavců, kteří mají promyšlené desítky a stovky počítačových programů jak EET oklamat. Už se těší, jak na jejich prodeji vydělají. Jistě je nebudou dávat za hubičku.

Tentokrát mi zbylo počasí nakonec. Po včerejším pěkném večerním deštíku se nám ráno vyjasnilo, takže si budeme užívat předčasného jara v únoru. Třeba v březnu a dubnu si tepla moc neužijeme.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.