Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 24. ledna 2016

Odešla s komunistou Ransdorfem i letošní zima? Zahradníčkovy úvahy.

Jako obvykle začínám  o počasí, tak prý začíná v Anglii skoro každý hovor. Přestože někteří meteorologové předpovídali teplý leden a studený únor, zima přišla v půlce ledna a dokonce to vypadá, jako by chtěla dohnat, co v minulých letech zanedbala. Ve středních Čechách sice  žádné arktické mrazy  jako v šumavských slatích nebyly, ale i těch minus 15 stupňů je dost.  No zima ještě nekončí, blíží se úplněk a dlouhodobě nejchladnější období roku 25. ledna až 12. února. Třeba nás zima ještě hodně potrápí, i když dnes odborníci do poloviny února předpokládají teplou zimu.


Zima už nebude trápit europoslance Ransdorfa.  Ani ho nebudou trápit švýcarské soudy. Seklo to s ním tak jako s kýmkoli jiným a nepomohla mu ani červená legitimace KSČM ani čtvrtmilionový plat europoslance. Potom, co opustil švýcarské vězení, kam se dostal kvůli pomoci při výběru peněz po nějakém nacistovi, a objevily se o něm články téměř ve všech českých novinách, se podle jeho unaveného pohledu dalo tušit, že je vážně nemocný. Jeho absence a spánek v EP také nebyly náhodné. Pomoc zřejmě přišla pozdě.  Pokud vím, Ransdorf  byl  komunista-filozof schopný diskutovat. Tedy nikoli rozeřvaný bolševický revolucionář , ale komunista , jaké si kdysi přál T.G.Masaryk. Myslím, že s Ransdorfovou smrtí prakticky zemřela i KSČM. Těžko se objeví jiný inteligentní český komunista, který bude schopen pohybovat se v současném světě alespoň tak jako Ransdorf.


Prý Česká republika zásluhou špatné práce ministerstva průmyslu by mohla přijít o 15 miliard korun z EU, které mají přijít na zavádění rychlého internetu v odlehlých oblastech. Jsou to velké peníze, které v českých podmínkách dělají zázraky. Odborníci po zaslechnutí částky 15 miliard rychle zjistili, že nejodlehlejší oblastí České republiky je Praha, neboť tam 67 procent obyvatel nemá rychlý internet. Pokud tedy peníze z Bruselu přijdou, je zbytečné doufat, že na internet ve zbytku země také nějaká koruna zbude.

Babiš se připravuje na příští volby, chce nejméně 52 procent hlasů. Takový názor je nyní ve veřejnosti. A vůbec by nemělo záležet na tom, jestli v parlamentu prosadí elektronické tržby, či nikoli. Dokonce se stává jediným vážným kandidátem na prezidenta. Stačí mu, že odmítá přijímání uprchlíků. Není on také uprchlíkem? A dokonce ekonomickým. Proč utekl ze Slovenska?

"Zima a berňák nic neodpustí," říkávali pamětníci první republiky. Letos  to pořekadlo nachází uplatnění.  Vyprávělo mi několik lidí hrozné zážitky z finančního úřadu. V souvislosti s digitalizací pozemků je třeba ohlásit na FU změnu.  Finanční úřad o digitalizaci samozřejmě ví a změny má v počítačích, ale nemůže je vytisknout a dát občanovi k prohlédnutí a podpisu. To by k tomu vlastník přišel moc jednoduše.  Vlastník musí vystát dlouhou frontu na chodbě FÚ, potom dostane pěknou hromádku tiskopisů, na kterých musí sám vlastní rukou znovu zapsat všechny parcely, vypočítat daň, podepsat a znovu se postavit do fronty na finančním úřadě.  Když se jedná třeba o 100 parcel, to vlastník "pochválí" úřady, zvláště tehdy, když mu zvýší daň z nemovitostí. 

Úřady jsou dobré pro vlastníky pozemků, kteří nikdy nehospodařili, ani hospodařit nebudou. Kdyby jim úřad nedal vědět, ani by o pozemcích nevěděli , protože by svoje pozemky v terénu nedokázali najít, někteří by nenašli ani katastr.  Znám řadu takových příkladů. Z velké části se jedná o lidi, kteří se v 50. nebo 60. letech chtěli dostat ze zemědělství, kde se pracovalo od tmy do tmy za 5 korun na den, proto oni nebo jejich rodiče zemědělskou půdu darovali státu. Nebo jde o lidi, jimž se podařilo utéci za lepším, dělat kariéru a hrabat peníze, a o své rodiště  se 40 let nestarali. Ti se nyní, když zjišťují, že zemědělská půda začíná mít význam jako každá jiná nemovitost,  hlásí o restituce a tvrdí, že o všechno přišli pod nátlakem.

Zima mě tento týden nevytočila tak jako ředitel jisté rozhlasové stanice, která vysílá dechovou hudbu. Tuto stanici poslouchám jen v autě, a to pouze proto, že na autorádiu jinou nenaladím. Pan ředitel v relaci "Zavolejte řediteli" odpovídal na otázku, proč nevysílají kvalitní dechovku v podání velkých kapel. Nemůžou ji prý vysílat, protože by klesla poslechovost. A stanice je závislá na reklamě, tedy na počtu posluchačů. Zákony trhu jsou neúprosné i v dechovce. Proto stanice hraje primitivní odrhovačky malých kapel, o které posluchači žádají.  Žádají, protože při současném vyprovokovaném nacionalizmu a patriotizmu o jiných vědět nechtějí. Brak na úkor kvality. Takže dechovkou bude také možno nazývat třeba flašinet zvaný Veselá trojka. A pan ředitel je spokojen, dokonce se zdá, že víc než kvalitní - a jakákoli - hudba ho zajímají telefonáty, v nichž se pavlačovou češtinou můžou všelijaké staré ochechule, hlavně z Moravy, dosytosti vypovídat. Nakonec zjišťujeme, že za těch 102 let, co začal u nás vysílat rozhlas, se zcela vše obrátilo. Rozhlasového vysílání bylo zavedeno, aby podávalo obyvatelstvu informace a šířilo vzdělání a kulturu, nikoli, aby reprodukovalo a šířilo hlasy z ulic a chlévů.

Snad se k dechovce ještě někdy vrátím, teď ještě vzpomenu na kdysi slavné Karlovy Vary. Měl jsem tu čest tam pobývat  jako pacient právě v obdobích, když probihala výstavba kontroverzních budov, při výstavbě hotelu Thermal  a později při výstavbě Vřídelní kolonády. Nechápal jsem proč ta hranatá betonová monstra musejí být uprostřed jemné secese. Proč nebyla postavena někde za městem, kde by nebyla tak hloupě na očích. Ani jejich funkčnost se neosvědčila.
Dnes kdysi proslulé světové lázně nevědí co udělat s těmito "skvosty" socialistických architektů. Vřídelní kolonáda je už napůl uzavřená. Sůl z vřídla ji už tak poškodila, že stavba ohrožuje bezpečnost lidí. Kdysi vyhledávaný bazén hotelu Thermal už je delší dobu vypuštěn a má být rozbourán, a  hranatá obluda, hotel Thermal, kazí každému navštěvníkovi dojem z návštěvy lázeňského města. Jako by Thermal vyháněl ducha Františka Josefa, za jehož života město vyrostlo do největší krásy a slávy.  I o jeho zbourání se vážně uvažuje. 
Josef Zahradníček 23.1.2016


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.