Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 31. prosince 2015

Když na Nový rok 1979 začalo mrznout

Na Silvestra 31. prosince 1978 bylo příjemné počasí. Ráno sice bylo lehce umrznuto s popraškem sněhu, který během dopoledne roztál a bylo bláto. Večer ve 20 hodin bylo okolo 10 stupňů tepla, a tak spousta lidí si vyšla na oslavu konce roku na lehko, bez kabátu,nebo vyjelo auty se slabými akumulátory (nedostatkové zboží) a silně zředěným Fridexem v chladičích.

Mrznout začalo na Nový rok asi ve 4 hodiny ráno. A pěkně zostra. V 8 hodin už bylo na teploměru skoro  minus 15 stupňů a pořád přituhovalo. Novoroční mrazivé dopoledne  bylo poznamenáno zamrzlými auty u kulturních domů a hospod a jejich roztahováním a odtahováním. To zatím byly maličkosti, pokud mráz neroztrhal bloky motorů. Večer už bylo minus 20 stupňů. Protože na Nový rok se v nikde nepracovalo, a většinou netopilo, zamrzly tovární haly a často ústřední topení. Veselo tedy bylo, když v úterý 2. ledna 1979 lidé nastoupili do promrzlých pracovišť. Většinou se s tím vyrovnali, pokud mráz nadělal škodu, měl ji na krku vedoucí. Pokud se na to nezapomnělo, protože silně mrzlo i nadále. Až do konce ledna 1979 noční teploty klesaly pod -10°C, denní byly okolo -5°C.

Tyto velké mrazy na začátku roku 1979 těžce postihly centrálně řízené hospodářství, které bylo závislé na uhlí. To zamrzlo všude. V povrchových dolech rypadla, pásy, a ostatní technika, na železnici stálo 7.500 vagónů naložených zmrzlým uhlím, které nebylo možné vyložit. Tím byly postižené hlavně elektrárny a teplárny, které zásoby rychle vyčerpaly. Navíc zamrzly náhony vody k elektrárnám. Začalo plošné vypínání elektrického proudu, takže mnoho podniků muselo zastavit provoz. Zamrzaly vodovody a parovody, lidé trpěli zimou i v bytech. Od 6. ledna bylo omezeno vysílání televize. Vysílal jen 1. program, a to v době od 19 do 23 hodin. 8. ledna bylo zastaveno ve všech školách vyučování, začátek pracovní doby byl na všech pracovištích  od 8 hodin ráno.


Po 14 dnech se neobratné státní hospodářství jakžtakž se zimou srovnalo a skoro vše se vrátilo do starých vyjetých kolejích. Vyučování ve školách bylo obnoveno 29. ledna 1979, přičemž začátek vyučování byl od 9 hodin.

2 komentáře:

  1. Hm, až s tím vyučováním to tak černobílé nebylo. Na učilišti jsme měli pouze ten první týden v lednu "uhelné prázdniny" a pak hurá zpátky a makat. Inu asi to bylo tím, že učiliště na hřebenu Krušných hor bylo na nějaký ten mráz a sníh připraveno.

    OdpovědětVymazat
  2. Když o půlnoci na silvestra někdo vystřelil byl to myslivec slepou nebo milicionář ukradenou světlici., žádná pirotechnika nebyla povolená,lidi se dívali většinou ma televizi ta byla černobílá

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.