Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 27. listopadu 2014

Dnes to je 43 let od prvních normalizačních voleb

V pátek 26. a v sobotu 27. listopadu 1971  se konaly první volby do obou sněmoven a České národní rady a volby do národních výborů. Od  voleb z šedesátých let se nelišily, opět nebyl výběr kandidátů a byli voleni jen kandidáti Národní fronty.

Volby v roce 1971 se konaly s tříletým zpožděním. Tyto volby byly připravovány na jaře 1968 a měly být na podzim téhož roku, po federalizaci státu. Úpravy ústavy sice byly připravovány komunistickými právníky, pravděpodobně by nebylo umožněno obnovit předúnorové strany a založit nové, ale byl by výběr mezi nesmiřitelnými směry v KSČ a mezi kandidáty společenských organizací v Národní frontě. I toto málo by zřejmě stačilo k rychlému konci komunistického režimu v Československu.

A o náladách a představách českého a slovenského obyvatelstva věděli dobře v Kremlu. (Ruskými špiony se to v českých zemích hemžilo už za Rakouska - měl s tím potíže už vachmajstr Flanderka v Putimi.) Stále žily sta tisíce lidí, kteří po roce 1948 byli okradeni komunistickým režimem, tisíce lidí, kteří prošli komunistickými kriminály a byli miliony mladých lidí, kteří se během jara dozvídali o nezákonnostech komunistického režimu. To byly masy, kterých se komunisté doma i v Moskvě báli.

Volby v Československu, které se měly konat na podzim 1968, určitě byly jednou z hlavních příčin, proč sovětská vojska v srpnu 1968 Československo okupovala. Odložení voleb pak bylo zřejmě jedním z hlavních Brežněvových požadavků při moskevských jednáních o "dočasném " pobytu sovětských vojsk na československém území. Husák s Bilakem slovo dodrželi, volby se konaly už za tvrdé normalizace, když se KSČ zbavila všech oportunistů a když většina lidí v Československu lhostejně brala normalizaci jako nutné zlo.    

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.