Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 18. listopadu 2012

Prezident země, kterému stačí menší plat, než je průměr v Praze.

Uruguayským prezidentem je José Mujica (celým jménem José Alberto "Pepe" Mujica Cordano). V čele země je od roku 2010. Když zahajoval volební kampaň slíbil, že bude žít stejným způsobem jako žil doposud, způsobem, jakým musí žít běžní občané země. Jeho skromnost mu přinesla úspěch. Byl zvolen. A svůj slib skutečně plní.

Bývalý partyzán (6x raněn, 14 let strávil ve vězení) bojující proti diktatuře i po dvou letech od nástupu do prezidentské funkce stále žije v polorozpadlém domě na své farmě, prádlo suší na natažené šňůře na dvoře a většinu peněz, které dostane, posílá potřebným. Stanice BBC ho jmenovala "nejchudším prezidentem světa".

Není možné se ubránit vzpomínce na krátké období po něžné revoluci 1989. Tehdy se čeští a slovenští politici také předváděli jako skromní lidumilové. Společenskou etiketu považovali za přežitek komunizmu. Havel si vzal na Hrad své veselé kumpány z divadelních putyk,  kteří z dlouhé chvíle se po hradních chodbách proháněli na koloběžkách. Ministr vnitra Langoš svým podřízeným, socialisticky vzorně oholeným, ostříhaným a ustrojeným příslušníkům bezpečnosti, se představil jako zarostlý bezdomovec, co právě vylezl z popelnice.  Ministr práce a sociálních věcí Müller i za tuhé zimy chodil na schůzi vlády v kraťasech. Co z lidovosti zbylo za 23 let? Snad jen Schwarzenberg, který chodí v riflích a motýlku od Vietnamců, nechce se v drahých oblecích předvádět jako potomci listopadového sametu. 

Jose Mujica nevlastní žádné bankovní konto a nemá ani žádné dluhy. Podle majetkového přiznání kromě malé naspořené částky vlastní ještě dva vozy, včetně vozu Volkswagen Beetle z roku 1987 ve světle modré barvě. Celé jeho panství je zchátralá usedlost za hranicemi hlavního města Montevideo, kde žije s manželkou, a hlídají ho dva policisté a jeden pes - třínohá Manuela.

Měsíční prezidentský plat v Uruguay je v přepočtu něco přes čtvrt milionu korun. Celých 90 procent z toho Jose Mujica věnuje na charitu. Zvláště na podporu pro chudé lidi a drobné podnikatele. Zbude mu tak jen o trochu víc, než je uruguayská průměrná mzda - po přepočtu asi 25 tisíc korun měsíčně (tedy méně než je v Praze průměrná mzda).

"Říkají o mně, že jsem nejchudší prezident, já se ale chudý necítím. Chudí jsou ti, kdo se honí za výdělkem, aby udrželi drahý životní styl. Ti pořád budou mít málo."

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.