Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 17. listopadu 2011

Život po 22 letech od listopadové revoluce.


Takovouhle nabídku v roce 1989 asi žádná československá prodejna Masny, jak se oficiálně nazývalo řeznictví, neměla. O tom, jestli je maso z domácích nebo zahraničních zvířat, žádného zákazníka, který si poctivě počkal v dlouhé frontě, ani nenapadlo přemýšlet. Soběstačnost ve výrobě potravin měla být velkou předností socializmu. Avšak, když si tehdy zákazník koupil salám, měl poctivou uzeninu. Za poměrně vysokou cenu si v roce 1989 určitě domů nenesl nejméně 40 procent vody, barviv a konzervantů, jako v současnosti má i pěkně vypadající šunka.Listopadová revoluce přinesla rozšíření batohů, neboli ve městech nastala doba rucksaková. Podlehli jí nejen školáci, ale i někteří dospělí. Je zvláštním "štěstím" s takovým trampem, "s plnou polní" potkat se v úzkých uličkách obchodů nebo v dopravních prostředcích.Skupinou obyvatelstva, která byla na listopadový převrat roku 1989 dobře připravena, byli Vietnamci (tenkrát věční učňové a praktikanti v československých podnicích). Mizerné kapesné je přinutilo už v 80. létech ilegálně rozjet obchod s digitálními hodinkami, výrobky z rifloviny, svetry, zlatými řetízky apod. Zboží, které pašovali z Polska, distribuovala po Československu jejich dobře organizovaná ilegální síť. Když bylo povoleno soukromé podnikání, mohli Vietnamci obchod legalizovat a bez problémů zaplnit tržnice i kamenné obchody.

Nákup lze dopravovat i na kolečkách.
Čtyřnohým přátelům člověka se do listopadové zimy také moc nechce.
Hloupou reklamu si před 22 léty bylo možné představit, ale zahraniční banku...Mušketýr po spatření kamery přestal žebrat a zmizel kdesi v průjezdu. Před takovými pětadvaceti léty byla povinnost být zaměstnaný a mít trvalé bydliště. Bez razítek o zaměstnání
(zaměstnavatele nebo školy) a o bydlišti se na ulici málokdo odvážil vyjít. Jakékoli výstřední oblečení a chování bylo důvodem ke kontrole Veřejnou bezpečností, která frekventovaná místa měla trvale pod dohledem.Někdo má vánoce už v polovině listopadu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.