Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 7. září 2011

I Češi obnovují památku císařovny Alžběty.

V Jizerských horách bude v sobotu 10. září slavnostně odhalena pamětní deska rakouské císařovny a české královny Alžběty, lidem pojmenované Sissi (Sladká). Jedná se o „obnovenou premiéru“ pomníku, který byl poblíž cesty k Velkému Štolpichu.
Původní, bronzová pamětní deska byla osazena zásluhou tehdejšího Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory 10. září 1899, přesně rok po zavraždění císařovny italským anarchistou Lucchenim.


Obnova pomníku u Velkého Štolpichu přišla na 135 tisíc korun. Na obnově se finančně podílely Lesy ČR, Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor a soukromí dárci.


Slavnostní odhalení se koná od 14 hodin na Štolpišské silnici v Jizerských horách. Záštitu převzal J. Ex. Dr. Ferdinand Trauttmannsdorff, rakouský velvyslanec v České republice. V rámci slavnosti bude představena i pamětní plaketa, kterou vytvořila studentka Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou Alžběta Slámová. Organizačně se na odhalení desky podílí i Městská galerie MY Jablonec nad Nisou. Česká vláda památku české královny ignoruje.

ODKAZ

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.