Žlutě polepenou tramvaj nelze v pražských ulicích přehlédnout, je viditelná už z dálky a díky své komiksové výzdobě se za ní mnozí otáčejí. Uvnitř vás čekají vtipné hlášky, ale také řada otázek, které chtějí podněcovat k zamyšlení…
Cyrilinka je „vlajkovou tramvají“ projektu „Věří celé Česko“, který si vzal za úkol připomenout civilizační misi Cyrila a Metoděje, bratří ze Soluně, kteří před téměř dvanácti sty lety dorazili na tehdejší Velkou Moravu. Má jezdit pražskými ulicemi až do konce října.
Cyril a Metoděj byli rodní bratři. Pocházeli z řecké Soluně (Tesaloniky), která byla druhým největším městem Byzantské říše. Metoděj se narodil roku 815 a Konstantin (později zvaný řeholním jménem Cyril) asi roku 827, byl mezi nimi věkový rozdíl 11 nebo 12 let. Na Velkou Moravu dorazili roku 863 a byli slavnostně přivítáni knížetem Rostislavem. Přinesli – zjednodušeně řečeno – písmo, vzdělání, kulturu, víru. Jejich životopis, založený na ověřených zdrojích, včetně pohledu do zákulisí, co to bylo za lidi a proč takovou štrapáci vlastně podnikli, se neustále objevuje a doplňuje. Tito dva vzdělaní a mocní bratři jsou důležití nejen tím, že vytvořili písmo, založili školy, vytvořili samostatnou diecézi, ale předně proto, že zasadili lásku k pravdě a lásku k Božímu slovu hluboko do duše našeho národa. A i když pak byla staroslověnština jako bohoslužebný jazyk potlačena, láska k slovu Božímu už v srdcích lidí zůstala.
Vytvořili pro naše předky písmo hlaholici, přeložili první zákoník, založili školu a vyučili první slovanské kněze. Druhý pohled je politický, pomohli vymanit Velkou Moravu z vlivu Franské říše tím, že byla i díky jejich působení zřízena samostatná slovanská církevní diecéze s arcibiskupem Metodějem. Třetí pohled je duchovní, vidíme je jako zvěstovatele křesťanské víry (věrozvěsty), kteří Slovanům přinesli slova Bible ve srozumitelném jazyce a ukazovali na Boha, jenž chce mít se všemi lidmi osobní vztah.“
Žádné komentáře:
Okomentovat