úterý 5. dubna 2022

Ukrajinská válka jako napodobenina války vietnamské?

 Svět před padesáti lety?  Především v roce 1972 pokračovala válka ve Vietnamu, o níž se v Československu moc nevědělo. Informace o vietnamské válce zde byly jednostranné, takže byly obyvatelstvem přejímány spíš jen jako studenoválečná propaganda normalizačního režimu. To, co válce v jihovýchodní Asii předcházelo, její vznik a průběh dost připomíná současnou válku na Ukrajině, jejíž základní příčinou je rozpad SSSR.

Když v roce 1945 kapitulovala japonská armáda a odešla z Indočíny, vyhlásil tam komunista Ho Či Min Vietnamskou demokratickou republiku. S tím nesouhlasila především France, která si na svou bývalou kolonii dělala nárok a do Indočíny vyslala armádu.  Po pěti letech neúspěšných bojů došlo v roce 1954 k jednání, jehož výsledkem bylo rozdělení Vietnamu na dva státy; komunistický Severní Vietnam podporovaný SSSR a dalšími komunistickými státy a kapitalistický Jižní Vietnam podporovaný Francií, USA, Austrálií, Jižní Koreou a okolními státy. Protože severovietnamští komunisté nadále v Jižním Vietnamu vyvíjeli podvratnou činnost, vypukly už v následujícím roce mezi armádami obou Vietnamů boje, které trvaly 20 let.

Boje zesílily, když po napadení amerických lodí v roce 1964 vstoupily USA do války na straně Jižního Vietnamu. Začala dlouhá poziční válka. Nepřekonatelným protivníkem pro americkou armádu byli partyzáni v džungli, na jejichž vyzbrojení a zásobování se vedle SSSR a Číny značnou měrou podílelo i Československo. Malé partyzánské oddíly podnikaly náhlé několikaminutové ničivé útoky, po nichž se zase ztratily v džungli.

O výsledku vietnamské války se prakticky rozhodlo v ulicích USA. Americká mírová hnutí a jejich bouřlivé demonstrace si vynutily odchod americké armády z Vietnamu. V roce 1973 vláda USA své vojáky z Vietnamu stáhla. Jižní Vietnam bez americké pomoci v roce 1975 kapituloval, celý Vietnam ovládli komunisté. Válka si vyžádala 1,3 milionu lidských životů, z toho 50.000 amerických vojáků.

Československá vláda jako pomoc při odstraňování následků války Vietnamu nabídla vzdělání mladých Vietnamců. Desetitisíce Vietnamců pak byly roztroušeny po školách a podnicích celého Československa. Daleko od své rodné země Vietnamci však nečekali na vzdělání, na almužny a na to, až někdo nahoře rozhodne o jejich budoucnosti v chudém komunistickém Vietnamu, místo toho se zde hleděli existenčně postavit na vlastní nohy. Domů se jich vrátila jen část.  Vytvořili ve střední Evropě menšinu, která se dovede rychle přizpůsobit jakýmkoli místním životním podmínkám. Po 40 letech jsou zde doma, jako by tady byli odjakživa. 

Žádné komentáře:

Okomentovat