pondělí 27. prosince 2021

Zemanovy bludy a utrpení Země moravské

 27.12.2021; 14:06  - Vánoce roku 2021 máme za sebou, přežili jsme i projev prezidenta Zemana. Potvrdil se můj dlouhodobý názor, že Zeman by měl mluvit jen o tom, čemu alespoň trochu rozumí, což jsou ekonomické a sociální problémy českého obyvatelstva, a zahraniční politiku nechat jiným. Třeba Lipavskému, který ač bez akademického titulu se jako jeden z mála členů vlády domluví anglicky. 

V každém případě si v dnešním mrazivém počasí budou muset občané dávat pozor, aby neuklouzli na zvratcích, které po pozření včerejšího Zemanova projevu dnes prostřednictvím medií do světa budou chrlit čeští politici a novináři. Snad jim to do Nového roku vydrží, potom budou zvracet projev Fialův.

Štědrý den je zajímavý tím, že v posledních 14 letech je vždy "na blátě. Letos na Štědrý den jsme navíc byli obdařeni rekordně vysokou průměrnou teplotou. Naposledy byl na Štědrý den slušný mráz (dokonce velmi slušný) v roce 2003, kdy průměrná denní teplota byla -15,5°C. Proč právě  24. prosince se v posledních letech oteplí, je záhadou. Je možné , že tento den je tím pravým zimním slunovratem, kdy končí podzim a přichází zima. Podle předpovědí se má v následujících prosincových dnech znovu oteplit. Velké teplotní výkyvy jsou vždy podezřelé, těžko odhadnout, čím příroda na lidstvo zaútočí. 

Na mne zaútočilo dnes ráno rádio, když po zapnutí jsem se dozvěděl, že Češi jednají s Moravany jako němečtí nacisté. Na Moravě jsem naposledy byl před více než třiceti lety, takže těžko posoudit, jak tam současní lidé z Čech týrají moravské obyvatelstvo. Až po chvíli jsem pochopil, že hovoří zástupce Moravské národní strany, která už 30 let usiluje o zřízení moravského státu, či země, s hlavním městem Brnem. Ten útisk podle Moravské strany spočívá v tom, že Moravané jsou nuceni v Praze mluvit česky. Herec Trávníček prý se zhroutil z toho , když na něm ve filmu byl vyžadován český jazyk. A nejen Trávníček, spousta Moravanů žijících v Praze, od Trávníčka až po Fialu, prý se musela zříci moravské mluvy. Proč asi se ta spousta Moravanů stěhuje do Prahy? Stěhuje je tam někdo násilně, aby tam za své moravanství trpěli? Nestěhují se tam dobrovolně kvůli osobnímu prospěchu?

Ač Moravan nejsem, tajně jsem už před rokem 1989 vymýšlel federální stát, ve kterém by byly asi čtyři země v Čechách (Praha, Polabí, Povltaví, Severozápad), na Moravě (Morava a Slezsko), na Slovensku (Západ, Východ, Jih), případně ještě Podkarpatská Rus. Po roce 1989 se o zemském zřízení sice jednalo, ale vše uvázlo na slovenském nacionalizmu - Slováci chtěli pouze duální federaci, ze které by mohli odejít. Ani Praha nikdy (i po odtržení Slovenska) nepřipustila, že by přišla o některé pravomoci a nemohla stát ovládat k obrazu svému, mít dohled i nad poslední vesničkou. Výsledkem je, že i ta poslední vesnička je dnes ovládána prostřednictvím neznámých úředníků, kteří hrají přesně podle pražských not.

Jistý švýcarský spisovatel se vzbouřil kvůli aroganci velkoměstského obyvatelstva vůči venkovu. Pedro Lenz tvrdí, že měšťáci si vytvořili bublinu, ve které hodlají žít; co není velkoměstské, to neuznávají. Nepřizpůsobivý měšťák je problémem i českého venkova, a jistě větším než švýcarským, neboť české země poznaly likvidaci malozemědělců a masový příliv chalupářů. (stk)

Žádné komentáře:

Okomentovat