čtvrtek 4. listopadu 2021

Dusno jako před bouří. Zahradníček komentuje

4.11.2021; 6:03 - Když člověk čte a poslouchá některé zprávy z domova i ze světa, musí, ať chce nebo nechce, nabýt dojmu, že buď se zbláznil on, nebo se zbláznil svět, ve kterém žije. Už druhým rokem se lidstvem převalují jedna vlna pandemie za druhou, počty mrtvých se už počítají na miliony, medicína je na dně s rozumem, přitom do čela lidského dění se dostávají cynici, které utrpení druhých nezajímá. Peníze a zelená ideologie jsou nyní velkými nepřáteli lidstva. 

Nepřítelem lidských životů je také demokracie, která se od dob starověkých řeckých bájí přeměnila na  houšť zákonů. V této houšti si teoreticky může najít vhodný paragraf každý, kdo má k tomu možnosti a má na to povahu. Jsou to především politici, novináři a hlavně právníci, mezi nimiž je nemálo těch, jimž bylo v mládí do mozků zakódováno zlo. Takže naprosto pravidelně se v mediích objevují názory těchto vzdělanců napadajících prakticky všechna protiepidemiologická opatření. Předevčírem nějaký právnický rozumbrada obvinil vládu, že roušky zaslané vloni seniorům byl protiústavní čin, hned na to jakási právnická slepice oznámila, že zákaz vstupu neočkovaných lidí do restaurací odporuje listině lidských práv, tedy i české ústavě. Tanec s ústavou, který právníci nyní kroutí okolo nemocného prezidenta, je spíš tancem tichomořských lidojedů.

Vzdělanost nesouvisí s inteligencí. Jeden můj známý chovatel tvrdí, že každý jeho králík má víc inteligence než  sto pražských vzdělanců dohromady. Vzdělanci jsou totiž vzdělaní proto, aby mohli lehce, bez fyzické námahy, vydělávat peníze. Králíka peníze nezajímají. Problém je v tom, že pražští vzdělanci jsou vzorem pro ostatní české vzdělance, takže jakýkoli úchylný názor je potom společně nabídnut polovzdělancům a nevzdělancům, nám laikům, jichž velká část mu bezmyšlenkovitě uvěří. 

Kam všude se dokáže vloudit filozofie. V Glasgowě se ekologičtí papaláši rádoby dohodli s ekonomickými a politickými papaláši, že se rádoby dohodnou na zdražení energií, potravin a jiných životních potřeb, tedy na dalším ochuzení chudých lidí. Bohaté nikdo neochudí, protože se ochudit nenechají. Český premiér Babiš pak připomněl, že tohoto ochuzení využijí k vyvolání nepokojů různí extrémisté. Jediným srozumitelným výsledkem glasgowské konference je asi jen návrh na ochranu lesů. 

Včera se na hraničním česko-rakouském přechodu Halámky - Neu Nagelberg demonstrovalo proti nákladním automobilům převážejících dřevo z české republiky do Rakouska. Podle starého pořekadla se vozí dřevo do lesa. Do Rakouska, které se pyšní obrovskými plochami zdravých lesů, se vozí dříví z drancovaných lesů českých. Už víc než 30 let. Neprotestovali Rakušané proti tomu, že dovážené levně české dřevo snižuje výkupní cenu dřeva tamním lesníkům a zemědělcům, větší cenu pro Rakušany mají stojící vlastní lesy. Rakušanům se nelíbí hustý provoz českých kamionů se dřevem, které rozbíjejí silnice, zamořují prostředí, hlučí a ohrožují bezpečnost obyvatel malých měst a vesnic. Demonstranti na víc než půlhodinu blokovali hraniční přechod.  Žádají, aby dřevo do Rakouska putovalo jako v minulosti po železnici, u níž  byly kdysi postaveny dřevařské závody a železniční vlečky. To je prakticky nesplnitelné přání. Protože počtáři tvrdí, že je levnější naložit dřevo na okraji českého lesa a složit na rakouské pile než překládat do vagónů a z vagónů. Škody způsobené na silnicích, v obcích a v přírodě do toho nepočítají. 

Kamióny nebrázdí rakouské i české silničky jen kvůli převozu dřeva, převáží spoustu dalších surovin, které by bylo bez problémů možné dopravovat po kolejích či po vodě.  Mám divné pocity hanby, když při pohledu na  řítící se kamion se dřevem  po úzké okresní silnici vzpomenu na dlouhé americké nákladní vlaky, které přepravují neuvěřitelné množství zboží. Podobně intenzivní je lodní doprava po amerických řekách. Vidět na Mississippi před vysokými tlačnými čluny bloky sepnutých 10 až 15 dlouhých člunů naplněných obilím, uhlím či pískem je  pro některého Středoevropana větší zážitek než Niagarské vodopády. Vůbec se nelze divit prezidentovi Zemanovi, že sní nahlas o průplavu přes celou Moravu, Tato investice by se jistě brzy zaplatila. Vyhnat těžká nákladní auta ze silnic se v dohledné době nepodaří železnicím ani průplavům. 

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat